20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı İçin Kontenjanlar Belli Oldu

6- 10 Ocak 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuruları kabul edecek. MEB tarafından binlerce öğretmen adayını ilgilendiren açıklama geldi. Açıklama Şubat 2020 tarihinde gerçekleşecek öğretmen atamaları ile ilgiliydi. Açıklamaya göre başvurular Ocak ayında gerçekleşecek.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı İçin Kontenjanlar Belli Oldu
20 Aralık 2019 - 22:54


Milli Eğitim Bakanlığı, 830 Suriyeli öğretmenin atanması ile ilgili haberleri yalanladı. Bakanlık tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre basında ve sosyal medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmıyor. Bakanlık, kendisine bağlı olarak hizmet veren kurumlarda öğretmen atamasının belli mevzuat çerçevesinde gerçekleştiğini duyurdu.

Suriyeli Gönüllü Eğiticiler

  Söz konusu haber ile ilgili yapılan açıklamada atandığı öne sürülen kişilerin daha önce Geçici Eğitim Merkezlerinde görev aldığı belirtildi. Bu kişiler Suriyeli gönüllü eğiticiler olarak adlandırıldı. Bakanlık söz konusu eğiticilerin eğitici eğitimi sürecinden geçerek sınava girdiğini bildirdi. Sertifika almaya hak kazanan kişiler arasından seçim yapıldığını da vurgulayan Bakanlık, çocukların sınıfa uyum sürecinde eğitmenlerden yardım alındığını belirtti.

  Suriyeli Gönüllü Eğitici Taahhütnamesi kapsamında eğitmenler geçici olarak görevlendirildi. Bu eğitmenler öğrencilerin okula uyum sürecinde destek olmak için, sınıf dışı etkinlikler ve saha çalışmalarında tercümanlık yaparak aileleri bilgilendirmek için hizmet veriyor. Ayrıca eğitmenlerin verdiği hizmet geçici olarak yer alıyor.

  Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Suriyeli gönüllü eğiticilerin öğretmen kadrosunda yer alması mümkün değil. Söz konusu öğretmenler derslerde gönüllü olarak bulunuyor. Öğretmenlerin aldığı teşvik ücret ödemeleri bulunuyor. Bu ödemeler ise UNICEF tarafından anlaşmalara bağlı olarak gerçekleşiyor. Bu bakımdan gönüllü eğitmenler ile ilgili sosyal medya ve basında yer alan haberlerin tamamı gerçeği yansıtmıyor. 

Bu haber 465 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum