20 bin öğretmenin atanacağı iller

MEB tarafından sözleşmeli olarak alınacak olan 20 bin öğretmenin kaderini etkileyecek olan, atanacağı illerin önceliği belli oldu. Açıklama bakan Yılmaz'dan geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Eğitime önem veren her şeye önem verir. Eğitimi ihmal eden her şeyi ihmal etmiştir. Eğitim sağlıktan da önce gelir. Her işin başı eğitimdir." dedi.

05 Nisan 2017 - 23:46 - Güncelleme: 05 Nisan 2017 - 23:51

Tılmaz'ın açıklamaları şöyle: ''İnşallah göreceksiniz, Gaziantep 2019 yılında Türkiye´nin yükselen yıldızı olacak. Eğitimde de parlayan yıldızı olacak. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak gereken her türlü desteği vereceğiz. Şu anda Gaziantep´te 500 milyon liraya yakın yatırımımız var. Bu Türkiye´deki en büyük 5 yatırım içerisinde. İstanbul birinciyse herhalde ondan sonra da Gaziantep geliyor. Allah nasip ederse Gaziantep´in sorunlarını çözeceğiz."
Bakan Yılmaz, Gaziantep Valiliğinde eğitim camiasıyla basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve birim amirleriyle kentin eğitim alanında fotoğrafını çektiklerini söyledi.
Gaziantep´in öğrenci sayısının 550 bin civarında olduğunu aktaran Yılmaz, kentin nüfusunun 2 milyon olduğu düşünüldüğünde her dört kişiden birinin Milli Eğitim Bakanlığı ailesinin mensubu olduğuna işaret etti.
Bakan Yılmaz, kentin 2002’deki öğrenci sayısının 300 binken şu anda 550 bin olduğunu ifade ederek, "2002’de derslik sayısı 6 bindi şimdi 18 binin üzerine çıktı. 2002´de öğretmen sayısı 10 bindi şimdi 26 binin üzerine çıktı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 2002´de 58´den şimdi temel eğitimde 33´e, orta öğretimde 33´ten 26’ya indi." diye konuştu.
Öğretmen atamalarında öncelik Doğu ve Güneydoğu´ya
Geçen yıl Gaziantep’te 6 milyon 913 bin ders kitabının ücretsiz dağıtıldığını aktaran Yılmaz, kentte devam eden eğitim yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Gaziantep´te 345 okulda ikili eğitim yapılıyor. Şahinbey ilçesinde 4 bin 289, Şehitkamil´de 3 bin 200 dersliğe ihtiyaç var. Şu an Şahinbey’de 900, Şehitkamil’de 800 derslik yapılıyor. Toplam 5 bin 83 dersliğin inşallah en kısa zamanda planlamasını yapıyoruz, bunları Gaziantep’e kazandıracağız. Bu derslikler kazandırıldığında o zaman Türkiye ortalamasının daha iyi bir noktasına gelecek. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için mülakatlar başladı. Geçen dönemde de önceliği Doğu ve Güneydoğu illerine vermiştik, şimdi alacağımız bu 20 bin öğretmenin de önceliğini Gaziantep ve Şanlıurfa´ya vereceğiz. Bu iki ilimiz diğerlerine göre daha ihtiyacı olan iller. Gelecek yıl Gaziantep’in bir öğretmen açığı kalmayacak. Bir aksilik olmazsa gelecek yıl inşallah Gaziantep’in eğitimdeki sorununu çözmüş olarak huzurlarınızda yer alacağız."
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"