20 bin öğretmen derse giremeyecek

Okullar bu Pazartesi açılıyor. Ancak çok sayıda öğretmen derse başlayamayacak. Temmuz ayında gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ise güvenlik soruşturmasını bekliyor.

20 bin öğretmen derse giremeyecek
16 Eylül 2018 - 01:26

Okullar bu Pazartesi açılıyor. Temmuz ayında gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ise güvenlik soruşturmasını sonuçlarını bekliyor? Peki güvenlik soruşturması neden bu kadar uzun sürüyor? Öğrenciler yeni ders yılına öğretmensiz mi başlayacak?Bilindiği üzere 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması 24 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Öğretmen ataması sonuçlarının açıklanmasını üzerinden neredeyse 2 ay geçmesine rağmen çok sayıda öğrenmenin hala güvenlik soruşturması tamamlanmadı. Okullar Pazartesi günü açılacak ve yeni öğretim yılı başlayacak. Ama ataması yapılan öğretmenlerin güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için öğretmenler görevlerine başlayamayacak. Çok sayda sınıfın dersi boş geçecek.Ülkemizin en önemli sorunlarından olan eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın süreci hızlandırmak adına bir şeyler yapması gerekiyor. Bazı illerde adaylara emniyetten gelen dosyaların İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildiği söyleniyor. 
Öğretmenler MEB'i aradığında ise konuyla ilgili bir komisyon oluşturulacağı ve komisyonun vereceği kararın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine sonuçların gönderileceği bilgisi öğretmenlerle paylaşılıyor ve sürecin 1-2 ay sürebileceği ifade ediliyor.1 hafta önce MEB'e giden dosyalar hakkında adaylar bu cevabı alınca büyük bir umutsuzluğa düşüyor. Sonuçların bir komisyon kurulması sonucunda hemen açıklanabileceğini düşünen öğretmenler Bakanlığının komisyonun kurulması ve kararlarını vermesi için neyi beklediğini merak ediyor. Sosyal medya üzerinde MEB Bakanı Ziya Selçuk'a seslenen öğretmenler güvenlik soruşturmalarının bir an önce sonlandırılmasını istiyor. 
Eğer MEB, eğitimi geliştirmek için çaba sarf ediyorsa ilk işi öğretmenleri ile öğrencileri buluşturmak olmalıdır. Yaklaşık 15 ay atama bekledikten sonra atanan öğretmenleri daha da bekletmeyip bir an önce göreve başlatmalıdır. Aksi takdirde hem öğrenciler hem de öğretmenler büyük mağduriyet yaşayacaktır. 
Kaynak:mymemur


Bu haber 4533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum