''2 Yılda 80 bin öğretmen alacağız''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Esenler´de düzenlenen toplantıda, okul müdürleri ve okul aile birliği temsilcileriyle bir araya geldi.

04 Nisan 2017 - 20:38 - Güncelleme: 05 Nisan 2017 - 09:28

Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada Hükümetin öncelikli konusunun eğitim olduğunu, bütçenin yüzde 20´sinin eğitime ayrıldığını anlatarak, öğrencilere daha kaliteli eğitim vermek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye´de 2002´de 36 olan derslik başına düşen öğrenci sayısının 26´ya düşürüldüğünü anımsatan Yılmaz, İstanbul Haydarpaşa Lisesinde 70 kişilik sınıflarda okuduğunu aktardı.

Bakan Yılmaz, 270 binin üzerinde derslik yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Teneffüsler çok kısa, bazen olmuyor. Sıkıntılı bir şey. Adeta koşturuyorlar. Böyle eğitim olur mu? Öğrenciler ise ´Gece karanlıkta eve geldiğimiz oluyor.´ diyor. Evlatlarımızı yarış atı olmaktan çıkarmamız gerekiyor.

Sağlam, huzurlu ve esenlikle eğitim alabileceği bir ortamı oluşturmamız lazım. Kaliteli eğitim vermek için ikili eğitimi kaldıracağız. Bunun için 77 bin derslik yapılması lazım.

77 bin dersliğin yaklaşık 55 bini ise göç almış 15 büyük ilden. Geçen hafta Sinop´taydım. İkili eğitimi geçtiğimiz mart ayı itibarıyla kaldırdık. Bazı illerimizde ikili eğitim yok. Bazı illerimizde ise Başbakan´ın bu talimatından sonra valilerimiz ve kaymakamlarımız çalışıyorlar.

2019 yılı sonuna kadar inşallah ikili eğitimi kaldıracağız." Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaltılması gerektiğine işaret eden Yılmaz, 560 binden fazla öğretmen aldıklarını ve geçen yıl 50 bin öğretmenin eğitim ailesiyle buluştuğunu belirtti. 


Yılmaz, bu yıl içinde 20 bin öğretmen daha alınacağını ifade ederek, 2 yıl içerisinde 80 bine yakın öğretmen adayının da milli eğitim ailesiyle bütünleşeceğini kaydetti.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular