19 Mayıs'ta kaç gün tatil olacak ?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak ülkemizde coşkuyla kutlanacak. Tüm okullar Atatürk'ün gençlere armağan ettiği bu özel günde en güzel gösterilerini yapmak için hazırlıklara başladı. Öğrenciler ise 19 Mayıs Cuma günün tatil olup olmadığını merak ediyor.

12 Mayıs 2017 - 16:31

19 Mayıs 2017 Cuma gününe denk geliyor. Resmi tatil olduğu için ve hafta sonu ile birleştiği zaman toplamda üç günlük bir tatil gözüküyor.19 Mayıs hangi güne denk geliyor ve kaç gün tatil olacak merak ediliyor.

Her sene 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm ülkede coşkuyla kutlanıyor. 19 Mayıs tatil olacak mı? sorusunun cevabı merakla bekleniyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı da tatil olarak geçireceğimiz resmi bayramlardan olacak. Ülkemizde 1981 yılından beri resmi tatil olan 19 Mayıs bu yıl Cuma gününe denk geliyor! Cuma'dan başlayan tatil Pazar'a kadar devam edecek ve memurlar ile öğrenciler 3 gün boyunca tatil yapabilecek. 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır.

19 MAYIS TATİL Mİ? KAÇ GÜN TATİL OLACAK?

19 Mayıs 2017 Cuma gününe denk geliyor. Resmi tatil olduğu için ve hafta sonu ile birleştiği zaman toplamda üç günlük bir tatil gözüküyor.

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bu önemli günün ortaya çıkmasında bugün 3 büyükler olarak anılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın rolü vardır. Aslında kutlamalar ilk defa 24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü adı altında yapıldı.Beşiktaş'ın bulunduğu girişimler sonucunda Fenerbahçe Stadı'nda gerçekleştirilen bu kutlamada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'dan yüzlerce sporcu katıldı ve bugün bir spor günü haline geldi. İlk organizasyonun üzerinden geçen kısa sürenin ardından gerçekleştirilen Spor Kongresi'nde konuşan Beşiktaş JK Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü kutlamalarının tüm gençliğe mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etti. Spor Kongresi'nde bu öneri kabul edilirken, Atatürk'ün onayıyla yasalaştı. 12 Eylül 1980 Darbesine kadar bu isimle kutlanan 19 Mayıs, darbeden sonra adı değiştirilerek Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adını aldı.

2017 RESMİ TATİLLERİ

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs Cuma
Ramazan Bayramı Arifesi: 24 Haziran Cumartesi (Yarın Gün)
Ramazan Bayramı: 25-27 Haziran Pazar, Pazartesi, Salı (3 Gün)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos Çarşamba
Kurban Bayramı Arifesi: 31 Ağustos Perşembe (Yarım Gün)
Kurban Bayramı: 1-4 Eylül Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi (4 Gün)
Cumhuriyet Bayramı: 28-29 Ekim Cumartesi ve Pazar (1,5 Gün)

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı:  Bayram, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da SAMSUN'da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlar ve 19 mayıs günü saat 24.00'de son bulur. 19 Mayıs günü saat 07.00'de yalnız ANKARA ve SAMSUN'da 21 pare top atışı yapılır.

Peki 19 Mayıs günü ve sonrasında tatil var mı? Bu sorunun cevabını da Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'a göre resmi tatillerin neler olduğunu şu şekilde sıralamıştır:
Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır:

1. (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.
2. 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.
3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.
Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.akşam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama