Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nde yer alan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik için konulan sınav şartına öğretmenler ne dedi?

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nde Uzman Öğretmenlik için 10 yıl hizmet, 180 saat eğitim programı ve sınav şartı, Başöğretmenlik için ise  240 saat eğitim programı, uzman öğretmenlikte geçen 10 yıl hizmet şartının yanı sıra, sınav şartının konulmasına öğretmenler tepkili. 

MEB'DEN UZMAN ÖĞRETMENLİK VİDEO İZLEME UYARISI TIKLAYINIZ

Sosyal medya üzerinde başlattığım “Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik için sınav şartı kaldırılsın” başlıklı ankete 24 saat içinde yaklaşık 17 BİN kişi katılım sağlayarak, düşüncesini belirtti.   Ankete katılım sağlayan 16 BİN 200 katılımcı sınav şartının kaldırılmasını istiyor.  687  katılımcı sınav şartının devam etmesini isterken, 72 katılımcı ise sınav şartı konusunda kararsız kaldı.

Anket katılımcıları ankete, sınav şartının kaldırılması yönünde öneri içeren seçenekler  eklerken  yorumlarıyla da ileride sorun olarak karşımıza çıkacak durumları ve sınav şartına olan tepkilerini ifade ettiler.

İşte bu ifadelerden bazıları…

“İlla ki sınav olacaksa, bakan dahil herkes girsin.”

“Hazineye çok büyük bir yük olacağı için sınav şartının konduğunu düşünüyorum.”

“Bu konuda sendikalar maalesef etken olamıyor.

Ucube bir durum ve sadece kariyer basamaklarını adliyeye taşıyorlar. Öğretmenlere hakaret olarak algılıyorum..

Umarım yeni öğretim yılında bu karardan vazgeçilir”

“Bu süreç yaşanırken gerekli ehemmiyeti göstermeyen, sonuçlarını önceden tahmin edemeyen ( etmek istemeyen ) Başta sendikalar olmak üzere biz öğretmenler de iğneyi kendimize batirmaliyiz. Kanun hazırlanırken içeriği ileilgili neden yeteri kadar ilgillenmedik,en baştan top yükün itiraz etmedik.”

“Sendika başkanları ve yönetim kademeleri de sınava girmeli”

“Benim bir tane başöğretmenim var. Mustafa Kemal Atatürk. Onun dışında uzman öğretmenlik için  10 yılını dolduran uzman olmalı.”

“Aramıza nifak dokuyorlar, eşitliği bozuyorlar.”

“Hangi sınıflara uzman girecek? Uzman öğretmen verilmeyen sınıflar çok şanssız olmayacak mı(!)”

“Kesinlikle sınav şartı kaldırılmalı”

“17 yıldır bu sınav neden yapılmadı? Bu hesabı kim verecek?”

“Öğretmenlik zaten özel ihtisas gerektiren bir meslek gurubudur. Bu nedenle sınav şartı tam bir garabettir.”

“Hizmet yılı esas alınsın”

“Biz zaten alanımızda uzmanız. Başöğretmenimiz de var. Ünvanlaştırma hem gereksiz, hem sonrası tehlikeli”

“Okul açılınca daha kötü sıkıntılar yaşanır,öğretmen sınavamı çalışsın öğrencileriylemi ilgilensin.....”

“Evet sevgili meslektaşlarım, 

Bu sınava karşı olanlardanım. Bazı meslek grupları çalıştığı süreye bakılarak terfi ediyor yükseliyorlar.Neden öğretmenlere böyle bir yaptırım uygulanıyor dersiniz? Ben söyleyeyim. Sayı olarak çok fazlayız. Ancak birlik yok ve bize ne derlerse yapıyoruz. İtiraz etmiyoruz. Bir çok sendikaya ayrılmışız. Bu konuda sendikalar başından itibaren elle tutulur birşey yapmadı. Yapılmış olsaydı korona sonrası hem kendileri yıpranmış olan hemde korona sonrası sıkıntılı veli ve öğrenciler le uğraşarak yorulan öğretmenlerin yaz tatili ile takrar hırpalanmalarına izin vermezlerdi. Bu durumla gelecek yıla yorgun giren bir eğitimciler nasıl verimli olacak bilmiyorum.Güçlü üye sayısı ile övünen sendika bile bir şey yapmadı. Bence bu eğitime vurulan bir gizli darbedir. Umarım biran önce bu yanlış karardan donulmelidir. Saygılarımla”

“Önce Milletvekilerimizi sınava alsınlar. 2. Aşamada bize ders anlatanları sınav yapalım. 3- Velilerimizi sınava alalım.”

“Yüksek lisansı bitiren neden sınavdan muaf tutulmuş anlamış değilim. Yüksek lisansı kazanmışsa bu sınavı da kazansın. Ayrıca konular Rehber öğretmenlerin konuları, diğer branşlar için baraj 60 a çekilmesi gerekir.”

“Şurada, benim gibi, sınava %96 oranında karşı olan öğretmen arkadaşlarımızdan bir tane bile olsa, sınava karşı olmayan, sınavı mahkemeye götüremeyen, Eğitim-Bir-Sen adlı sendikadan istifa etmeliler.”

“Malesef yetkili sendika bu konuda hiç destek vermiyor. Zaten üst yönetimi nin öğretmen kazanımı hiç umrunda değil. Tek dertleri koltuk.”

“Ben protesto ediyorum ve sınava girmeyenlerdenim daha önceden Uzman olanların çoğu en azından çevremden bildiğim bilgisayar ve yazıcı kullanmayı bile bilmiyor diksiyon desen maalesef ama şimdi başöğretmen olmak için başvuruyor ..başöğretmenlik bir kişiye yakışıyor o da ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk”

“20 yılını geçen herkes uzman öğretmen olsun ve konu kapansın bence”

“Eğitimde farkındalık tan bahsediliyor.Saatlerce bilgisayar başında oturuyorum.Farkındalık oluşturan bir eğiticiye henüz rastlamadım.Uykumuz geliyor.Başımız ağrıyor.ok sıkıcı.Örneklemeker yok.Olmamasını istedikleri öğretmen odaklı anlatım aynen devam ediyor.Biri diğerinden bir tık daha iyi.Kendi anlattıklarından sınava gitseler 70 alamazlar diye düşünüyorum.Ekrana bakıp okuyorlar.Bu anlatınların hepsini harfiyyen bilsen sınıfa girip öğretmenlik yapamadıktan sonra neye yarar.Ben 23 yıl ne yaptım acaba yazık okuttuğum öğrencilerime ozaman.Ama malesef çoğu benden memnundu.Yüzlercesi bir yerlerde meslek başında.Önceki sınava 8 ayım eksik olduğundan giremedim.Girenler yıllardır uzmanlık parası alıyorlar ne gibi bir farklılık olduğunu gerçekten merak ediyorum.”

“2005 yılında kontenjan yetersizliğinden uzman olamadım .O sene uzman olan arkadaşlarımla aramızdaki tek fark ücret farkı.Bu sınavı kazanmakla kazanmamak arasında mesleki olarak bir şey değişmiyor .Keşke bunu MEB de görebilse ve böyle bir ayrıştırma yapmasa .Sınav kaldırılmalı nokta .”

“KENDİNİ BİLMEYEN, KENDİ DEĞERİNİ BİLMEYEN, KENDİ DEĞERİNİN FARKINDA OLMAYAN ÖĞRETMENLERE AZ BİLE YAPIYORLAR.

BENCE HER YIL SINAV YAPMALILAR....”

“Öğretmen öğretendir...öğretmen olarak mezun edildiyse zaten sınavlardan geçilmiştir..Sınıftaki uygulamayı takip edemedikten sonra ne gibi değerlendirme olacak...Bilgi yarışması gibi...Ezbercilik le öğretim olmaz...uygulamalarda başarı olur...hatta öğretmenler bir birleriyle yardımlaşırlar...Sınavbahane Öğretmene yaşama ugun maaş ını hakkıyla versinle...Öğretmen zaten görevine diplomasını alıp TC öğretmeni,Atatürk ilkelerine bağlı yetiştirilmiştir...Ben 68 mezunu bir öğretmen olarak tüm.meslekdaşlarıma saygılar sunuyorum..”

“Kaldırılmasın diyenlerin akıl sağlığından şüphe duyuyorum.

“Bunlar nasıl öğretmen olabilmisler meraktayım”

“Video izlemek yeterli olmalı”

“başöğretmen ve uzman öğretmenler maaşlarını hak etmeleri için sınıfları iyi kolay zor diye ayıralım zor sınıflara başöğretmenler girsin kolay sınıflara uzman öğretmenler iyi sınıflarada kazanamayn öğretmenler girsin. adaleti sağlamak için bu önemli. madem onlar kaliteli zor sınıflardan başarı bekleyelim..”

“Herkes tek başöğretmenimizin MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

olduğunu haykırmalı.”

Sonuç olarak öğretmenlerin seslerine kulak verilmeli. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nde yer alan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınav şartı kaldırılmalı. . Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nde başvuru hakkı için şart koşulan hizmet süreleri dikkate alınarak meslekte 10 yılını doldurana Uzman Öğretmenlik, 20 yılını doldurana Başöğretmenlik ünvanı tanımlanmalı ve tazminat ücretleri maaşlara yansıtılmalı.  

Kadriye Demirel

Öğretmenlere kredi limiti % 50 artırıldı  İLKSAN açıkladı Öğretmenlere kredi limiti % 50 artırıldı İLKSAN açıkladı

Eğitimci Yazar