15 Temmuz Gazilerine SGK'dan maaş engeli

Türkiye’nin yaşamış olduğu 15 Temmuz darbe girişiminde unutulmayan şehit ve gazilere yapılacak olan yardımlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) engeli çıktı. Detaylar haberimizde.

23 Kasım 2016 - 09:59

Bakanlar Kurulu’nda çıkartılan 675 sayılı KHK ile 15 Temmuz yaralıları için planlanan düzenleme genişletildi. Kuruldan geçen yeni düzenlemeye göre 15 Temmuz gecesi ve terör eylemi sebebi ile malul olan kamu görevlileri ve sivillere, darbe ve terör eylemlerinin ortaya çıkartılması, etkinliklerinin azaltılmasına yardımcı ve faydalı oldukları sırada yaralan kamu görevlileri ve sivillere, yaralanma derecelerine bakılmaksızın gazilik unvanı verilecektir.

Ayrıca yeni düzenlemede yer alan bu madde ile 15 Temmuz gazileri aylık maaşa bağlanacak ve bütün gazilik haklarından yararlanabilecektir. Bazı gaziler bu haktan yararlanırken, bazı gazilerimiz ise SGK’nın prosedürlerine takıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ terör örgütün gerçekleştirmiş olduğu 15 Temmuz gecesi sonrası ‘’tırnağı bile zarar görmüş kimse gazi sayılacaktır’’ sözlerini hatırlattı. 15 Temmuz Gaziler Derneği’nin ise sürekli gerekli mercilerle görüştüğünü SGK’ nın iş görmezlik oranı yüzde 60 altında olanlara maaş vermediğini sadece gazilik haklarından yararlanabileceğini açıkladı.

15 Temmuz darbe gecesi gazilik unvanı alan O.Ö. sol kolunun çalışmadığını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendisine malul olduğunu söylediklerini fakat SGK’nın telefonlarına cevap vermediğini belirtti. Gazimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bu sözü verdi ancak biz bu zayiatı para için vermedik. ‘’ Vatan için bayrak için sokağa döküldük’ ifadelerini kullandı. Gazilerimizin istedikleri hastanede sıra beklemeden tedavi olabilmektir.’’ Herkesin hakkaniyetli olmasını istiyorum’’ açıklamalarında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor