15 Temmuz'dan sonra eğitimde neler oldu?

Esra ÜLKAR 2016 eğitim gündemi için zor bir yıl oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan okullar, öğrenci nakilleri, bakan değişikliği, sözleşmeli öğretmenlik en çok konuşulan konulardı. Ayrıca ihraçlar, rotasyonlar ve atamalar öğretmenleri zorladı. Dünyada ise TIMSS ve PISA sonuçları, eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençler gibi konular tartışıldı.

28 Aralık 2016 - 09:03

2016 eğitim için hareketli bir yıl oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 1000’in üzerinde özel okul ile askeri liseler kapatıldı. Öğrencileri başka kurumlara nakledildi. Rotasyon iddiaları yeniden gündeme gelirken, kamudan yapılan ihraçlarda öğretmenler çoğunluktaydı. Açığa alınanlar oldu. Sözleşmeli öğretmenlik de geri geldi. İşte 2016’da eğitimde yaşanan gelişmeler:

MİLLİ EĞİTİM BAKANI DEĞİŞTİ

65’inci hükümet ile birlikte Milli Eğitim Bakanı değişti. Nabi Avcı’nın yerine eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz getirildi. Nabi Avcı ise Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 

FETÖ OKULLARI KAPATILDI 

FETÖ’ye ait olduğu gerekçesiyle 1.029 özel okul kapatıldı. Bazıları devlet okulu olarak faaliyetine devam ediyor. Buradaki yaklaşık 138 bin öğrenci başka okullara nakledildi. 31 Temmuz’da KHK ile askeri okullar kapatılarak, Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Kuleli, Maltepe, Heybeliada ve Işıklar Askeri liseleri ile Ankara Bando Okulu’nda 10, 11 ve 12’nci sınıfa giden 3 bin 103 öğrenci fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki okullara yerleştirildi.

KURSLARDA SON KARAR

En çok tartışılanlardan biri özel öğretim kurslarının ders sayısı oldu. Bakanlık, 18 Eylül 2015’teki genelgesinde en fazla üç bilim grubunda kurs açılmasına izin vermişti. Danıştay bu maddeyi iptal edince Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ders sayısını beşe çıkardı. 5 Ağustos’ta yönetmelik değişikliğiyle bire düşürdü. Yönetmelikle kurslara 1 Temmuz 2018’e kadar dönüşüm süresi verilirken, bu 29 Ekim’deki KHK ile 1 Ağustos 2017’ye çekildi. Dönüşmeyenler ise kapatılacak.

İHRAÇ EDİLEN EĞİTİMCİLER

FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle büyük çoğunluğu öğretmen olmak üzere 28 bin kişi meslekten atıldı, özel okullardaki 22 bin öğretmenin lisansı iptal edildi. MEB eylülde terör örgütüne destek veren faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bin 285 öğretmeni açığa aldı. 25 Kasım’da 6 bin 7’si göreve iade edildi. Daha sonra 3 bin 592 personel hakkında görevden uzaklaştırmanın kaldırıldığı açıklandı. Aralıkta ise lisansı iptal edilen 22 bin 474 personelden 614’üne çalışma izni iade edildi.

MEZUNİYET TÖRENLERİ HAREKETLİ GEÇTİ

2016’da köklü liselerin mezuniyet törenlerinde yaşanan protestolar da konuşuldu. İlk olarak Türkiye’nin en köklü okullarından İstanbul (Erkek) Lisesi’nin mezuniyet töreninde okul müdürü Hikmet Konar’ın konuşma yaptığı sırada öğrenciler arkasını dönerek müdürü protesto etti. Nedeni ise, ‘proje okul’ uygulaması kapsamındaki liselerin müdürlerini Milli Eğitim Bakanı’nın ataması ve gelen müdürlerin uygulamalarıydı. Protestolar diğer okullara da yayıldı.


PROJE OKULLAR TARTIŞILDI

Proje okul tartışması yeni eğitim yılına da yansıdı. Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu, İstanbul, Kabataş Erkek liselerinin de aralarında bulunduğu 155 proje okulda 8 yılını dolduran öğretmenler başka eğitim kurumlarına gönderildi. Birçok öğretmen, veli ve öğrenci buna tepki gösterdi. Uygulamanın iptali için veliler, imza toplayıp MEB’e iletti. ‘Projeniz Değiliz’ eylemleri yapıldı. Öğrenciler, öğretmenlerini ağlayarak uğurladı. Okulların önünde lokmalı, bozalı eylemlere neden olan proje okul uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yapılmadı. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK GELDİ

3 Ağustos’ta yürürlüğe giren sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğine göre, adayların KPSS’nin yanı sıra sözlü sınavlarda da başarılı olması gerekiyor. Yani öğretmen olarak atanmak için artık sadece KPSS yeterli değil. Yeni sistemde KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasıyla en yüksek alandan başlamak üzere, belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılacak. Başarılı olanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak için tercih yapabilecek. Bu kapsamda 10 Ekim’de 18 bin 506 sözleşmeli öğretmen atandı. Ancak bazı öğretmen adayları mülakatlarda ‘alanlarıyla ilgisiz sorular’ sorulduğunu iddia ederek uygulamanın iptali için birçok eylem düzenledi.

ROTASYON İDDİALARI GÜNDEMDEYDİ

Bakanlık 2015 itibariyle 15 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon uygulanacağını duyurmuş, başvuruları almış ama uygulamayı iptal etmişti. 2016’da rotasyon yapılacak iddiaları gündeme geldi. Fakat bakanlık henüz resmi bir açıklama yapmadı. 

OKUL ZİNCİRLERİNDE SATIŞLAR 

Okul zincirlerinde satışlar oldu. Doğa Okulları, Ağustos 2016’da Ömer Saçaklıoğlu’na satıldı. ABD’li ünlü yatırım fonu Caryle, 2011’de aldığı Bahçeşehir Koleji’ndeki yüzde 48 hissesini, Haziran 2016’da okulun kurucusu Enver Yücel’e sattı. Yücel, tekrar kolejin tamamına sahip oldu. Sancak Group, Aralık 2015’te Mektebim Okulları’nın yüzde 30 hissesini aldı.

YURTLARA YENİ DÜZENLEME

Kasım sonunda Adana Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdundaki yangında 11’i öğrenci, 12 kişinin hayatını kaybetmesi büyük yankı uyandırdı. Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak ortaokul ve liselilerin barınacağı yurtlar MEB’e bağlandı. Bu yurtları artık bakanlık denetleyecek 
ve ruhsat verecek.


Kaynak: Hürriyet


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu