Öğretmenlerin/idarecilerin önemli kazanımlarından biri resmi tatillerde ek ders ücreti ödemelerinin gerçekleşmesi olmuştu. Öğremtenler 1 Mayıs, 1 Ocak resmi tatil olmasına karşın ek ders ücreti alabiliyor. Ancak 15 temmuz günü de resmi tatil olmasına karşın öğretmenlere bu tarihte ek ders ücreti ödenmiyor. Konuya ilişkin araştırma yaptığımızda Eğitim Bir Sen'in toplu sözleşmede konuyu gündeme getirmediği ve 5 Temmuz'da öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinde olduğu sonucu ortaya çıktı. Toplu Sözleşme görüşmesi öncesinde EBS broşüründe yer alan talep sösleşmeye koyulmadı.

EBS'NİN RETMİ TATİLLERDE EK DERS ÜCRETİ TALEBİ

Eğitim Bir Sen'in toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde öğretmen/idarecilere yönelik vaatleri ve hükumetten talepleri arasında resmi tatillerde öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmesi yer alıyordu. EBS'nin bu talepleri; 1 Mayıs, 1 Ocak ve 15 Temmuz gibi resmi tatil olan günlerde öğretmenlere/idarecilere ek ders ücreti ödenmesi için talepte bulunuyordu. Hatta EBS bu talebini sözleşme öncesi talepler broşürüne de koymuştu. 

EBS'NİN RESMİ İNTERNET SİTESİNDE SUNDUĞU EK DERS KAZANIM MADDESİ

-Genel tatil günlerinde verilmeyen ek ders ücretinin ödenmesini sağladık

1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerine tekabül eden günlerde ders görevlerinin yapılmış sayılmasını ve ek ders ücretinin ödenmesini sağladık.

Bakan Özer deprem bölgesi okullarına tatil ve son durumu açıkladı Bakan Özer deprem bölgesi okullarına tatil ve son durumu açıkladı

 

EBS'NİN 3 RESMİ TATİL GÜNÜNDEN 2'Sİ TOPLU SÖZLEŞMEDE YER ALDI

Ancak toplu sözleşme görüşmelerinin ardından imzalanan mutabakat metninde EBS'nin gerçekleşen taleplerinde bir eksiklik olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bu da 15 Temmuz resmi tatil gününde öğretmenlere ve idarecilere ek ders ücreti ödenmesi oldu. Sözleşmeye göre 15 Temmuz'da öğretmenlere ek ders ücreti ödenmiyor. 
15 Temmuz ek ders ücretinin öğretmen ve okul idarecilerine ödenmemesi üzerine konuyu araştırdığımızda, 15 Temmuz resmi tatilinde öğretmen ve idarecilere ek ders ücretinin ödenememesinin nedeni olarak, toplu sözleşme sürecinde Eğitim Bir Sen tarafından kararlara ekletilemediğini gördük. 
Toplu Sözleşme süreci öncesi Rğitim Bir Sen tarafından yayımlanan talepler broşürünün 22.  maddesinde; 1 Mayıs 1 Ocak ve 15 Temmuz resmi tatil günlerinde ek ders ödenmesi teklifi yer alırken, Toplu Sözleşme kararının ilgili maddesi olan 26. Maddesinde ise sadece 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerinde ek ders ücreti ödenmesi kararı bulunuyor.  EBS'nin teklifinde de yer alan 15 temmuz'da ek ders ücreti ödenmesi ise maalesef yer almıyor . Açıkçası 1 Mayıs ve 1 Ocak resmi tatillerinde ek ders ücreti ödenmesi kararı verilirken, 15 Temmuz gibi önemli bir tarihin EBS'nin talepleri arasında yer almasına rağmen toplu sözleşmedeki maddede yer almamasını kafaları fazlasıyla karıştırmış durumda.
Hal böyle olunca da tatril günlerinde ek ders ücreti ödenmesi talebi kabul edilen EBS'nin 15 Temmuz'da öğretmen ve idareciler ek ders ödenmesi talebinin gerçekleşmemesi, Öğremtenler ve idareciler Eğitim Bir Sen'den dolayı mı ek ders ücreti alamadı sorusunu akıllara getirdi
Öğretmenlersitesi/ ÖZEL HABER