13-14 Ağustos Açığa Alınan, Gözaltı ve Tutuklama Uygulanan Kamu Personeli

5 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız darbe girişiminde MİT, Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı. İstanbul'da Boğaziçi köprüsü kapatıldı.

14 Ağustos 2016 - 12:30

5 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız darbe girişiminde MİT, Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı. İstanbul'da Boğaziçi köprüsü kapatıldı.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Halkın üzerine ateş açıldı. 200'ün üzerinde vatandaşımız şehit oldu.

Kolluk güçleri, darbe gecesinden bu yana olaya bulaşan kamu görevlileri ile ilgili gözaltı ve tutuklama kararı veriyor.

Aşağıda 13-14 Ağustos itibariyle haklarında gözaltı ve tutuklama kararı verilenler, en günceli en aşağıda olacak şekilde yer almaktadır.

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


Sivas'ın Doğanşar ilçesi Kaymakamı açığa alındı
Sivas'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Doğanşar Kaymakamı Ömer Faruk Kala açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, Kala'nın, soruşturma kapsamında bugün itibarıyla açığa alınmasına karar verildi.
Doğanşar Kaymakamlığına, Hafik Kaymakamı Abdullah Özadalı vekalet edecek.

Bolu'da akademisyenin de bulunduğu 4 kişi tutuklandı
Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan aralarında akademisyenlerin de olduğu 16 kişiden 4'ü tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesinde görevli 11 akademisyen ile ilde esnaflık yaptığı bildirilen 5 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Akademisyenlerden, Abdulkadir K. ile Elçin Hakan T. çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Sevil Bilir G., Uğur K., Kemalettin E., Mevlüt K., Fırat Zafer M. ve Serkan Ö. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Esnaflardan ise H.S. ile A.O.K tutuklandı, Y.Y., B.B .ve İ.Y. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aksaray'ın Ağaçören İlçe Kaymakamı gözaltına alındı
Aksaray'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ağaçören İlçe Kaymakamı Erkan Yılmaz, gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığınca başlatılan idari soruşturma kapsamında 2 gün önce açığa alınan Ağaçören Kaymakamı Yılmaz için gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltına alınan ve sağlık kontrolünden geçirilen Yılmaz, ifade işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Düzce'de açığa alınanların 90'ı tutuklandı
Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 538 kamu personelinin açığa alındığı, bunlardan 90'ının tutuklandığı bildirildi.

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından il genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 538 personelin görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, 25 günlük süreçte, 2 vali yardımcısı, 1 kaymakam, 46 hakim, savcı, memur, Düzce Üniversitesinde görevli 71 idari ve akademik personelin yanı sıra İl Jandarma Komutanlığında görevli bir üsteğmen ile İl Emniyet Müdürlüğünde 67 kişinin açığa alındığı ifade edildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde 4, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde 1, İl Müftülüğünde 42, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde 4, İl Defterdarlığında 3, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 233, Orman İşletme Müdürlüğünde 3, İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde 28, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde 13, İl Özel İdaresinde 1, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde 1, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü 1, Tarım Kredi Kooperatifi 1, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 1, Düzce Belediyesi 1, Cezai İnfaz Kurumu 9, Cumayeri Belediyesinde 2, Gölyaka Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinde 1 kişi ile 1 muhtarın açığa alındığı kaydedilen açıklamada, bunlardan 90'ının tutuklandığı aktarıldı.

Muğla'da 2 öğretmen ve 2 polis tutuklandı
Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 polis memuru ve 2 öğretmen tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Muğla Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurları Ersin Sekmen ve Muhitten Köklü ile meslek lisesi öğretmeni Mehmet Necip Yakup ve özel bir kolejde öğretmenlik yapan örgütün "dijital bölge imamı" Tuncay Şefkat, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet Savcılığındaki sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan bu kişiler tutuklandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, geniş güvenlik önlemleri altında cezaevine götürüldü.

Düzce ve Bartın'da 25 adli personel tutuklandı
Düzce, Bartın ve Zonguldak'ta gözaltına alınan 20'si zabıt katibi, 3'ü mübaşir, 2'si teknisyen olmak üzere 25 adli personel tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Düzce merkezli üç ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan 25 adli personel tutuklandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen A.T, S.G, R.D, Y.S.K, R.D, Y.K, F.K, İ.D, İ.Ş, S.A, E.D, A.A, Ü.A, M.G, M.K, H.Y, F.B, M.A.A, Y.B, U.B, C.K, Ş.A, F.T, Y.K. ve M.S.Y'nin savcılıktaki sorguları tamamlandı.

Çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan 20'si zabıt katibi, 3'ü mübaşir, 2'si teknisyen 25 şüpheli, daha sonra cezaevine götürüldü.

FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen 25 kişi, Düzce, Bartın ve Zonguldak'ta polis ekiplerince yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı. Adreslerinde yapılan aramalarda bazı belge ve dokümanlara el konulan bu kişiler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti.

Çorlu'da gözaltına alınan 4 öğretmen tutuklandı
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 4 öğretmen tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ile Terörle Mücadele Grup Amirliği ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan E.Ö, N.T, E.C. ve M.A.Ü'nün emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüpheliler, savcılıktaki ifadelerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Samsun'da soruşturma kapsamında 276 kamu personeli tutuklandı
Samsun'da soruşturma kapsamında 276 kamu personeli tutuklandı
Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 276 kamu personelinin tutuklandığı, 703 kişinin gözaltında olduğu bildirildi. Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimine yönelik FETÖ/PDY soruşturması sürdürülüyor. Kamu görevlilerine yönelik yürütülen çalışma kapsamında bin 419 kişi görevinden uzaklaştırıldı, 276 kişi tutuklandı, 329 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 16 kişi memuriyetten çıkarıldı. Gözaltında bulunan kişi sayısı ise 703 kişi. Açıklamada, 43 kişinin serbest bırakıldığı, 55 kişinin ise işlemlerinin devam ettiği kaydedildi.

Nevşehir'de 4 kişi tutuklandı, 9 adliye çalışanı gözaltına alındı


Nevşehir'de, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı.
Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY üyesi olma suçundan haklarında soruşturma başlatılan memur Zekeriya A, esnaf Yalçın C, işçi Mustafa Y. ve Selim D. adliyeye sevk edildi.

Bu kişiler, Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Öte yandan, aynı suçtan gözaltına alınan adliye katipleri Mehmet Ç, Sinan B, Şeyma K, mübaşir Ahmet B. ile adliye çalışanları Mitat C, Harun T, Fehmi S, Cumali S. ve Osman K. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Trabzon'da aralarında Vali yardımcısı ve savcıların bulundığu 9 kişi tutuklandı

Trabzon'da aralarında vali yardımcısı ile cumhuriyet savcısının da bulunduğu 9 kişi tutuklandı
Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aralarında vali yardımcısı ile cumhuriyet savcısının da bulunduğu 9 kişi tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, FETÖ ile ilişkili oldukları gerekçesiyle daha önce gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Vali Yardımcısı Mustafa Gürdal, polis ekiplerince yeniden gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Trabzon adliyesine sevk edilen Gürdal, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılan ve haklarında gözaltı kararı verilen savcılar arasında bulunması nedeniyle bir süre önce gözaltına alınan Trabzon Cumhuriyet Savcısı Yüceler Aslan da emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Aslan, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Trabzon E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Vakfıkebir ilçesinde yürütülen soruşturma çerçevesinde ise örgüte finansman desteği sağladığı iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında kadınların da bulunduğu 7 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Öte yandan aynı soruşturmada bir süre önce görevden uzaklaştırılan 4 kaymakamın ise gözaltına alındığı bildirildi.

Şalpazarı Kaymakamı Cafer Sönmez, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Düzköy Kaymakamı Hüseyin Baş ile Dernekpazarı Kaymakamı Selim Erkovan'ın emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Edirne'de gözaltına alınan 6 öğretmen tutuklandı
Edirne'de gözaltına alınan 25 öğretmenden 6'sı tutuklandı
Edirne'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 öğretmenden 6'sı tutuklandı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 öğretmen, Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Öğretmenlerden 13'ü, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Edirne Adliyesi'ne sevk edilen 12 öğretmenden 4'ü savcılıkça ifadelerinin alınmasının ardından serbest kaldı.

Savcılıkça tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 8 öğretmenden Ş.İ, Ş.A, M.T, M.Ü, Ö.A ve M.E'nin tutuklanmasına karar verildi. Nöbetçi hakimlik, 2 öğretmeni ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Burdur'da açığa alınan personel sayısı 590'a ulaştı
BURDUR'da FETÖ/PDY operasyonu kapsamında açığa alınan kamu personeli sayısı 590'a ulaştı.
Burdur Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar açığa alınan kamu personeli sayısı 590'a yükseldi. Açığa alınanların büyük bölümünü milli eğitim ve emniyet teşkilatı personeli oluşturdu. Milli eğitimde 253, emniyette 139, kamu hastaneleri birliğinde 44, müftülükte 33, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde 29, halk sağlığı müdürlüğünde 18, diğer kamu kurumlarında ise 74 personel açığa alındı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu öldü
Son dakika: Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu öldü
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...