Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ile birlikte ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde önemli değişiklikler yaptı. Alınan radikal kararlarla birlikte sınıf tekrari yeniden gündeme geldi. Bakanlık tarafından alınan tedbirler nedeniyle çok sayıda öğrenci sınıfta kalma ile karşı karşıya.

Onbinlerce öğrenci MEB tarafından alınan son karar nedeniyle sınıfta kalma riski ile karşı karşıya kaldı. Bakanlık tarafından alınan kararla birlikte on gün devamsızlık yapan öğrencilerin sınıfta kalması kesinleşiyor. Mazeretsiz bir şekilde on gün boyunca okula gelmeyen bir öğrenci sınıf tekrari yapıyor. Bu nedenle on binlerce öğrencinin sınıf tekrari yapması söz konusu. 

Öğretmen atama mülakat komisyonuna üye bulunamıyor mu? Geylan’dan flaş açıklama Öğretmen atama mülakat komisyonuna üye bulunamıyor mu? Geylan’dan flaş açıklama

Özellikle ortaokulda sekizinci sınıf öğrencilerinin liselerde ise 12. sınıf öğrencilerinin sınava hazırlanmak amacıyla okulların son döneminde kütüphane gibi ders çalışma ortamlarının uygun olduğu yerlere giderek ders çalışması nedeniyle okula devamsızlık yaptığı biliniyor. Bu durumda yeterli bilgilendirme sahibi olmayan ya da devamsızlık konusunda gerekli titizliği göstermeyen öğrenciler sınıf tekrari ile karşı karşıya kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığndan konuyla ilgili adım atılması ve öğrencilerin devamsızlık sorunu ile ilgili düzenleme yapılarak bu riskin ortadan kaldırılması bekleniyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, devamsızlık ve sınıf tekrari konusunda kararlı olduğunu defaatle vurgulamıştır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığından bu konuyla ilgili olumlu bir adım atılması şimdilik beklenmiyor.