100 Bin Öğretmen Alımı Müjdesi Bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapmak üzere öğretmen atamaları konusunda STK, Sendikalar ardından siyasilerin baskıları da sürüyor.

24 Kasım 2016 - 20:34 - Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 20:45

Siyasiler kanadından öğretmen atamaları ile ilgili ilk açıklama geçtiğimiz gün Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gelmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasını “Şubat’ta 30 Bin Öğretmen Ataması” haberimizde sizlerle paylaştık. Devlet Bahçeli’nin konuyla ilgili açıklaması ve meclis gündeminde ki takibatı oldukça önemli.

Anadolu Eğitim Sendikası Açıklama Yapmıştı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasından kısa süre önce öğretmen atamaları ile ilgili çalışma yürüten bir diğer kulvar olan sendikalardan da açıklama gelmişti. Anadolu Eğitim Sendikası 30 bin öğretmen alınacak açıklamasıyla öğretmen adaylarını sevindirmişti. Sendikanın açıklamalarıyla ilgili tüm ayrıntıları “Sendika Açıkladı: 30 Bin Öğretmen Atanacak” haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Sendikanın bu açıklaması sonrası atama bekleyen öğretmenlerin merak ettiği hangi branşlara ne kadar kontenjan verildi? sorusuydu. Yaptığımız araştırmalar neticesinde ulaştığımız rakamları “30 Bin Öğretmen Atamasında Tahmini Kontenjanlar” haberiyle okuyucularımızla paylaşmıştık. Öte yandan atamalarla ilgili yapılan bu çalışmalar netice vermeye başlarken atama bekleyen öğretmen adaylarının kafasına takılan en önemli sorulardan 2016 yılında atama bekleyen öğretmen sayısı ne kadar? ‘a da “2016 Yılında Atama Bekleyen Öğretmen Sayıları Belli Oldu (Branşlara Göre)” haberimizde paylaştık.

Siyasilerin Öğretmen Ataması Baskıları Devam Ediyor
Geçtiğimiz günlerde bu çalışmaları takip eden yeni bir gelişme meydana geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil TBMM’de düzenlediği basın toplantısında öğretmen atamalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünden bugüne MEB’ten Fetö ve bölücü terör örgütü PKK yandaşı olan 30 bin 351 öğretmen ihracının gerçekleştiğini hatırlatan İrgil, “Mülakatla sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağına dair planlardan vazgeçilmelidir. Öğretmenlik Meslek Yasası çıkarılmalı, öğretmenliğin standart ve atama usulleri kanun ile güvence altına alınmalıdır. Eğitim fakültesi sayısı ve nitelikleri tekrar planlanmalıdır. Atama bekleyen öğretmenler için atama gelecek planlaması sunulmalı ve bütçe ona göre belirlenmelidir. Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı’ndan, 100 bin öğretmen ataması, engelli ve memur öğretmen atamasında düzenleme yapılması, maaşlarda ve eş durumunda adaletli çözüm üretilmesi konularında müjde bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.
Sendikaların ardından siyasiler tarafından da ard arda gelen bu açıklamalar gösteriyor ki atama bekleyen öğretmenlerin seslerini duyanlar var. Bu kapsamda yapılan çalışmaların en kısa sürede olumlu netice vermesini temenni ediyoruz. Yapılacak olan alımlar, eğitim haberleri ve öğretmenliğe dair tüm ayrıntılara ilk önce haberdar olmak istiyorsanız öğretmenlersitesi ailesini takip etmeye devam edin.
Kaynak:egitimcihaber.com/100-bin-ogretmen-alimi-mujdesi-bekleniyor-haberi/

30 bin öğretmen atama branş dağılımı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü