10. Yıl Marşı’nın yasaklanması: Talimat bana değil İl Milli Eğitim’e ait

Bursa’daki okullarda 10. Yıl Marşı’nın yasaklanmasına dair konuşan İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü, “Benim üstüme yıktılar” dedi.

17 Mayıs 2017 - 11:07

AK Parti’nin seçim şarkısı olan ‘Dombra’nın Bursa’da okul zili olarak kullanılmasına yapılan itiraza, 10.Yıl Marşı’nın da okul zillerinden çıkarılmasına yönelik talimatıyla gündeme gelen İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan konuştu. Karaaslan, “Talimat bana değil, İl Milli Eğitim’e ait. Ama beni yalnız bıraktılar” dedi.

Benim üstüme yıktılar

Konuyu en başından beri gündeme getiren ve ‘Dombra’nın okul zillerinden kaldırılmasını sağlayan Bursa Eğitim İş şube yönetimine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kendisine gelen mesajların ekran görüntülerini yollayan Mustafa Karaaslan, “Bu kadar zaman İl Milli Eğitim, kendi hatasını düzeltir, bir açıklama yapar diye bekledim. Ama benim üstüme yıktılar. Artık yeter!” diye konuştu.

Konuşun dedikçe sustular

Konuya ilişkin aynı gün İl Milli Eğitim’den gelen mesajları gösteren Karaaslan, skandalın perde arkasını şu sözlerle anlattı:

“Bakanlık’tan ‘Dombra’nın zil sesi olarak kullanıldığı okulların derhal bildirilmesine yönelik Bursa İl Milli Eğitim’e mesaj gelmiş. Onlar bize aktardı, biz de okul müdürlerimize. Sonra (mesajlaşmalarda da görüleceği üzere) aynı mesaj 10. Yıl Marşı’na ilişkin geldi. Burada iş bilmezin teki üstteki ‘Dombra’ mesajındaki ‘Dombra’yı çıkarıp 10. Yıl Marşı yazmış. Aklı sıra kestirme iş yapmış ama bu şekilde de 10. Yıl Marşı talimatının da MEB’den geldiği algısı oluşmuş. Oysa talimat İl Milli Eğitim’den gelmiştir. Biz sadece aktardık ki görevimiz bu. Haberler ilk çıktığında İl Milli Eğitim’e ‘Konuya el atın, açıklama yapın’ diye mesajlar attım, aradım… Ama olmadı. Mesajlaşma görüntülerinden her şey anlaşılacaktır. Açıklama yapması gereken kurum, İl Milli Eğitim’in ta kendisidir.”

‘Açıklama yapmayacağız’

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin normalde özel kalemleri bulunmasa da Bursa’da Muhittin Bilir isimli bir şube müdürüne bu görevin fiili olarak verildiğini anlatan Karaaslan’ın paylaştığı ekran görüntülerinde; Muhittin Bilir’in “Müdür Bey sendikayı muhatap alıp açıklama yapmayacak” dediği görülüyor.

*****

Eğitim İş: Paşa Paşa açıklama yapacaksınız

Bursa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Veli Sarıkaya’nın göreve başladığı günden beri skandalların ardı arkasının kesilmediğini ve 10. Yıl Marşı talimatının arkasından Sarıkaya’nın çıkmasına da şaşırmadıklarını aktaran Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, şöyle konuştu:

“Bu şahsın ‘Dombra’nın avukatlığını yapma, 10. Yıl Marşı ile ‘Dombra’yı aynı kefeye koyma gayretinin arkasında da iktidara yaranma ve koltuğu koruma kaygısı olduğunu düşünüyoruz. Cumhuriyet ile hesaplaşmak için 10. Yıl Marşı’na saldıran bu kişi, hak etmediği bu koltuğu kendisine veren siyasi iktidara göz kırparak, Bursa’nın içler acısı haldeki eğitim sorunlarını kamufle edemez. Edemeyecek. İzin vermeyiz. Buradan sesleniyoruz: Paşa paşa bir açıklama yapacak ve nasıl olur da ‘Dombra’ ile 10.Yıl Marşı’nı bir tuttuğunuzu, bu skandal patlayınca bu işi nasıl İnegöl Şube Müdürü’nün üstüne yıktığınızı açıklayacaksınız. Zira biz bu işin peşini bırakmayacağız!”

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası