travel applications

Baştan sona harika bir seyahat tecrübesine sahip olmanızı istiyoruz. Gelişen teknoloji ile her alanda farklı uygulamalar yapılmaktadır ve bu uygulamalar işinizi kolaylaştıracak ve seyahatinizin tadını çıkaracaksınız.

Uygulamalar seyyahlara en iyi uçuş zamanından yabancı dildeki bir menüyü kameraya kaydedip tecrübe etmeye kadar birçok konuda yardımcı olur. İki milyon kadar uygulama vardır, çoğu iTunes ve Google Play‘den ücretsiz indirilebilir. İşte gezginler için en kullanışlı ve en gerekli 10 uygulama şunlardır:

1. Hopper – Uçuş planlama ve kaydetme için

Bu uygulamayı kullanarak uçuş fiyat ve saatlerini kolayca araştırabilirsiniz. Hopper, trilyonlarca uçuşu tarayarak bir rotaya bilet almanın uygun olup olmadığını belirler. Ayrıca fiyatın düşüşü ve yükselişi ile ilgili tahmini bir zaman belirtir. Eğer beklemek ya da başka seçenekler bakmak istiyorsanız verileri kaydedebilir ve fiyat düşünce bilgi alabilirsiniz. Bu uygulama ile araştırmanın yanı sıra bilet de satın alabilirsiniz.

2. Agoda – Otel aramak için

Agoda ile güncel konumunuzu kullanarak son dakikada uygun bir otel bulabilir ya da 925.000 hotel ve kalacak yer arasından tercihte bulunabilirsiniz. Aramanızı nasıl yaparsanız yapın otel seçeneklerini gösteren ve özel bir kampanya varsa onu belirten bir liste ile karşılaşırsınız. Ayrıca uygulama içerisinde çeşitli filtreleme seçenekleri ile aramanızı sınırlandırabilirsiniz. Her otel ile ilgili fotoğraf, yorum, donanım gibi detayları bulmak mümkündür.

3. Google Translate – eviri için

Google’ın seyahat edenler için birkaç tane uygulaması vardır. Google Translate bunlardan çeviri için kullananıdır. Bu uygulama, 103 dilde yazarak, sesli ya da kamera aracılığı ile (30 kadar dilde fotoğraftan çeviri yapılır.) size yardım eder. ok kullandığınız ya da sık ihtiyaç duyabileceğiniz metinleri kaydedip saklamanız da mümkündür. Ayrıca 50 dilde online olmadan sadece uygulama üstünden çeviri seçeneği mevcuttur.

4. MAPS.ME – Haritalar için

Yurt dışındayken internet bağlantısı olmadan kullanabileceğiniz haritalar hayati önem taşır. Bu uygulama ile araba, yürüyüş ya da bisiklet yolları ile ilgili bilgi edinirken bir yandan da otel, restoran, müze gibi ilgi çekebilecek noktalar hakkında yön tayin edebilirsiniz.

5. Foodspotting – Yemek aramak için

Bu tarz uygulamaların çoğu nerede yemek yiyeceğinizi gösterirken Foodspotting görsel bir menü gibi işler. Yani yerden öte ne yiyeceğinizi tavsiye eder. Bu tavsiyeler kişilerin yorum ve yükledikleri görsellere dayanır. Ayrıca bir yemeğin hangi restoranda olduğu bilgisine de ulaşabilirsiniz. Bu uygulamada her kullanıcının ayrı bir sayfası vardır. Eğer birinin tavsiyelerini beğendiyseniz onu takip edip diğer yorumlarını da görebilirsiniz.

6. Waze – Sürüş için

Lüks Otelleri Aratmayan Türkiye'nin En Güzel Uygulama Otelleri Lüks Otelleri Aratmayan Türkiye'nin En Güzel Uygulama Otelleri

Eğer kendi aracınız ile seyahat ediyorsanız harita, trafik bilgisi ve navigasyon ayrılmaz parçalarınız olur. Bu uygulamada sürücüler anlık trafik ve sokak durumu hakkında herkese bilgi verir. Waze ile petrolden bile kar edebilirsiniz. ünkü sürücüler civardaki petrol istasyonlarını da paylaşmaktadır.

7. Cool Cousin – Yerel ipuçları için

Son zamanlarda çıkan bir uygulama olan Cool Cousin farklı gruplardan gelen insan gruplarının tavsiyelerinden oluşur. Şehir seçtikten sonra rehberinizi ya da bir diğer deyişle “cool cousin” (Havalı kuzen) i seçip arama yapabilirsiniz. Örneğin; Londra’yı ziyaret edecekseniz ve yemek yemeyi seviyorsanız ona göre bir rehber seçip çok bilinmeyen ama güzel restoranları bulabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla kişiden tavsiye alabilirsiniz. Uygulamada şimdilik sadece Londra, Tel Aviv, Barselona, Paris, Roma, Berlin, Lizbon ve Rio de Janeiro vardır. Tasarımcılar uygulamayı geliştirerek farklı şehirler eklemeyi düşünmektedirler.

8. Nike Training Club – Yolda fitness için

Uzmanlar tarafından yüzden fazla egzersiz videosu ve görsel ile bu uygulama her yerde spor yapmanıza olanak sağlar. Ekipman gerektirmeyen egzersizleri ya da salonda yapabileceklerinizi seçebilirsiniz. Ayrıca ne kadar zaman harcayacağınıza, egzersizin ağırlığına ve diğer faktörlere göre seçenekleri kendinize göre belirleyebilirsiniz.

9. Pet First Aid – Evcil hayvan sahipleri için

Amerikan Kızıl Haç tarafından yapılan bu uygulama, özellikle kedi köpek sahipleri için hayati bir önem taşımaktadır. Adım adım spor talimatlarının yanı sıra ilk yardım ve acil durumlarla ilgili yararlı kaynaklar da vardır. Uygulama, özellikle evcil hayvanı ile seyahat edenler için faydalıdır. Acil kısmında civardaki en yakın veteriner seçeneklerini görebilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanınız için kalacak yer özelliği de vardır.

10. Convert Any Unit Free – Para ve uzunluk birimlerini çevirmek için

Basit ama donanımlı olan bu uygulama hızlı bir şekilde para ve uzunluk birimlerini çevirmenizi sağlar. 44 kategoride 5.900 birim ile kolay bir şekilde karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bonus: Turna.com

Eğer sıkça seyahat ediyorsanız ucuz uçak bileti bulmanın da önemini biliyorsunuzdur. İnternette uçak bileti karşılaştırma imkanı veren birçok kaynak olsa son zamanların en popüler sitesi Turna.com‘ı öneririm. Burada birçok hava yolunun seferlerini karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.

kaynak: https://gezipgordum.com/10-populer-seyahat-uygulamasi/