'10 bin atama KPSS'ye girenlerin hakkıdır'

Ağustostan sonra 10 bin öğretmen alımı vardı, son yapılan açıklama bu atamanın olmayacağını gösteriyor.

05 Eylül 2017 - 11:49

26 Ağustos 2017’deki haberimizde “Öğretmen Adayları Bayramı Mutsuz Geçirecek” şeklinde bir haber yapmıştık.
Nitekim Kurban Bayramı da geride kaldı, öğretmen adayları bayramı mutsuz geçirirken bayramın son günü Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’dan 2018 yılında öğretmen ataması gerçekleştireceğiz açıklaması geldi. Gelen bu açıklama öğretmen adaylarının moralini iyice bozarken bu haberimizde mevcut tablo itibariyle öğretmen atamalarını değerlendireceğiz.

10 Bin Atamaya Ne Oldu?

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, yaklaşık 6 ay önce Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen ataması yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın yapıldığı dönemlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ ise 2017 yılında toplamda 30 bin öğretmen atacağını, kalan 10 bin atamanın Ağustostan sonra olacağını söylemişti. MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN de 10 bin öğretmen alımı olursa mülakat ve güvenlik soruşturmaları sebebiyle Şubat ayına kalabileceğini ifade etmişti. Mevcut tablo itibariyle 10 bin öğretmen alımı olacağına dair bir işaret yoktur.
 
DEĞERLENDİRME: Ağustostan sonra 10 bin öğretmen alımı vardı, son yapılan açıklama bu atamanın olmayacağını gösteriyor. 10 bin atamayla ilgili Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüş bildirdiği ve bu atamaya sıcak bakmadığı yönünde açıklama gelmesi muhtemeldir. Belki de alan değişikliği yapılacağı için atamalar ertelenmiştir. Bakan YILMAZ’ın 2018 bütçe vurgusu yapması önemlidir. Daha doğrusu 10 bin atamanın iptal edilip 2017 KPSS puanlarıyla 2018 Şubat’ta tek atama yapılacak olması öğretmen adayları için olumsuz olacaktır. 2016 KPSS puanıyla 35 bin öğretmen atanmıştı, anlaşılan o ki 2017 puanıyla daha az öğretmen alımı olacaktır. Öğretmen adaylarının daha fazla mağdur edilmemesi için 10 bin atama sözünün yerine getirilerek atama sürecinin bir an önce başlatılması, 2018 yılı atama planlamasının da beklentilere göre değerlendirilmesi olumlu olacaktır. 10 bin öğretmen alımının 2017 KPSS’ye girenlerin hakkıdır diye düşünüyoruz çünkü 2018 bütçesine göre verilecek atama izinlerinden 2018 KPSS’ye gireceklerin de hakkı olacaktır. Bunun için 10 bin öğretmen alımı ilanının Eylül ayında verilmesi en doğrusu olacaktır.
Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net 


YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı