1. Sınıf Okuma Yazma Öğretimi Ses Harf Grupları Değişti ELAT Gitti ELAN Geldi

1. Sınıfta okuma yazma öğretiminde kullanılan ses/harf grupları değişti. Geçen yıl değiştirilen ELAT grubu ile başlayan ses grupları ELAN ile değiştirilmişti. 2017/18 döneminde ise ELAKİN ile dik temel harflere yeniden geçiş yapıldı. İşte 1. sınıf ses grupları:

09 Ekim 2017 - 01:00 - Güncelleme: 09 Ekim 2017 - 01:03

1.Sınıf Dik Temel Harfler Yeni Ses Grupları 2017-2018
2017-2018 1.sınıf dik temel harfler ses grupları, yeni ses grupları 2017-2018 dik temel, ilkokul 1.sınıf ses grupları 2017-2018, elakin grubu,OMUTÜY grubu, ÖRIDSB grubu, ZÇGŞCP grubu, HVĞFJ grubu

Bildiğiniz üzere MEB 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren dik temel harflerle okuma yazma çalışmalarının yapılabileceğini açıkladı. Dik temel harflerle mi bitişik eğik yazı ile mi okuma yazma çalışmalarının yapacakları kararı da öğretmene bıraktı. ” Bitişik el yazısı öğretmenlerin tercihine bırakıldı ” haberimizde detayları inceleyebilirsiniz.

Önceki yıla göre ses gruplarında göze çarpan en önemli değişiklik var olan 6 ses grubu sayısının 5’e indirilmesi. Kişisel görüşüm yerinde bir karar olmuş.  Tabi bitişik yazı mı dik temel harflerle yazı mı? derseniz ben dik temel harflerle okuma yazma öğretiminden yanayım. Neden derseniz özellikle 5. sınıftan sonra öğrencilerin yazdığı el yazısını gerçekten okumak neredeyse imkansızlaşıyor. Çoğunda sesler yeni bir şekle bürünüyor.

2017-2018 eğitim öğretim yılı ses grupları şöyle:
1.grup ELAKİN 
2.grup OMUTÜY 
3.grup ÖRIDSB 
4.grup ZÇGŞCP 
5.grup HVĞFJ 


2016/2017 öğretim yılında kullanılan harf grupları
1. Sınıfta okuma yazma öğretiminde kullanılan ses/harf grupları değişti. Bu yıla kadar kullanılan ve ELAT grubu ile başlayan ses grupları 2016-2017 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulanmak üzere değişti. Yeni grup ELAN ile başlıyor.

Yeni gruplama şöyle   
1. Ses grubu : ELAN 
2. Ses grubu : İTOBU 
3. Ses grubu : KIRÖSÜ 
4. Ses grubu : MDŞYCZ 
5. Ses grubu : ÇGPH 
6. Ses grubu : FVĞJ   
Sadece bu kadar değil. Bazı harflerin yazma şekilleri de değişti. Değişikliğe göz attığımda kendi öğrencilik yıllarımda yazdığımız gibi olduğunu farkettim.   
f, r, s, ş, L, S, Ş, T, D harflerinin yazımında değişiklik yapıldı.  Büyük T harfi, "kuyruğu sağa kıvrılarak" kendinden sonra gelen küçük harfle bağlanmalıdır.  
Büyük D harfi, tek harekette yazılmalı, kendisinden sonra gelen küçük harfe bağlanmamalıdır.  Büyük harflerin yazımı özel isimlerle öğretilir. 
Bitişik eğik yazıda "D, F, N, P, V" harfleri yazılış özelliği bakımından kendinden sonra gelen küçük harfle bağlanmaz. 

YORUM: "Eğitim sisteminde değişiklik lazım" cümlesini çoğu yerden duyuyoruz. Bence "Eğitim sisteminde değişmeme lazım" Eğitim köklü temelleri olan, kalın gövdeli, güçlü dalları olan yemyeşil bir ağaca benzer. Bazı mevsimlerde yapraklar dökülse de diğer kısımları sapasağlam ayakta durmalı. Sürekli kökünden söküp, yer değiştiren bir eğitim sisteminden yorulduk. Anaokulundan, üniversiteye kadar sürekli değişkenlik bir yenilenmenin değil, bir yıkımın alt yapısını oluşturuyor. Bir kültür oluşturamıyoruz. Bir noktada sabitlenmesi ve öylece devam etmesi ümidiyle

Kaynak:ogretmenlerhaber.com

FACEBOOK ATAMA- EĞİTİM VE ÖĞRETMEN HA BERLERİ -ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 4 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi