Bakan Tekin, öğretmen maaşlarına yasal düzenlemeyi doğru bulmadığını açıkladı Bakan Tekin, öğretmen maaşlarına yasal düzenlemeyi doğru bulmadığını açıkladı

1 Mayıs 2024 tarihi haftaiçine denk geldiği için tüm memurlar gibi öğretmenler de 1 gün tatil yaptı.  Bu tatilin resmî tatil olması münasebetiyle öğretmenlerin ek ders ücretinde kesinti yapılıp yapılmayacağı, kesinti yapılacaksa hangi ücretlerin kesileceği merak konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenler, 1 Mayıs 2024 tarihinde 1 Mayıs işçi bayramı olması nedeniyle okula gitmedi. Okula gitmeyen öğretmenler doğal olarak o gün üzerinde olan dersi yük görevini de yerine getirmemiş oldu. Egzersiz ücretlerini ödeme şeklini düzenleyen ilgili mevzuata göre öğretmenlere resmi tatillerde ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Eğitim öğretim gününde denk gelen resmi tatillerde öğretmenler ek ders ücreti ödemesini alıyor. 1 Mayıs 2024 tarihinde de bu mevzuat doğrultusunda öğretmenlerin ek ders ücreti ödemesi yapılacak. Ancak öğretmenlerin bazı ek ders ücretleri kesilecek

1 Mayıs'ta hangi ek ders ücretleri ödenecek hangileri kesilecek?

1 Mayıs'ta Öğretmenler normalde ek ders ücretlerini alacaklar. Ancak nöbet görevi üzerinde kulak Öğretmenler bu görevi karşılığında etler ücreti alamayacak. 
Özetle 1 Mayıs 2024 resmî tatilde Öğretmenleri o günkü ek ders ücretleri kadar ödeme yapılacak, nöbet görevi olanlardan bu ücretler kesilecek.