1 Mayıs Ek Ders Ücretlerinin Kesilmemesi Yönünde MEB'e Başvuru Yapıldı

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından yapılan duyuruda, 1 Mayıs ek ders ücretlerinin kesilmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunulduğu kaydedildi.

1 Mayıs Ek Ders Ücretlerinin Kesilmemesi Yönünde MEB'e Başvuru Yapıldı
02 Mayıs 2019 - 16:48 - Güncelleme: 02 Mayıs 2019 - 16:52

AES resmi web sitesinde yer alan duyuruya göre, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile ülkemizde resmi tatil olarak uygulanmakta olduğu hatırlatıldı. Bu tarihten sonra her 1 Mayıs günü sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmenlerinden 7 saatlik ek ders ücreti kesintisi yapıldığı, idarecilerden aynı günün ek dersi ve branş öğretmenlerinden ise o güne denk gelen ders saatinin genel hesaplamadan düşülmesi ile kesinti yapılmakta olduğu belirtildi.

Emek sahiplerinin bu önemli günün kutlanması için resmi tatil yapılıp, bu kutlamayı yapan insanların ücretlerinin kesilmesinin çelişki oluşturduğuna dikkat çekilen duyuruda, bu nedenle ilgili mevzuatta değişiklik yapılarak 1 Mayısın resmi tatil olması sebebiyle “MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” kapsamında 16. maddeye göre alınmasının hakkaniyetli bir yaklaşım olacağı ifade edildi.

Yazılı Talepte Bulunuldu

Bu kapsamda, AES tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuru yapılarak “MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın 16. maddesinde değişiklik yapılarak, milli bayramlarda olduğu gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de ders, ek ders ve ders niteliğindeki yönetim görevlerinin yapılmış kabul edilmesi ve yaşanan mağduriyetlerin engellenmesi talep edildi.

Kaynak: Anadolu Eğitim Sendikası

Bu haber 653 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort