1 Branşa kötü 4 branşa güzel haber

İngilizce, Ortaokul Hazırlık sınıflarında Önümüzdeki dönemden itibaren İngilizce ağırlıklı ders verilmesi bu branş öğretmenlerini atamalarda avantajlı konuma getirecek

16 Haziran 2017 - 12:09 - Güncelleme: 16 Haziran 2017 - 14:33

 Anadolu lisesi 9.sinif ingilizce dersi 6 dan 4 e düştü.

Okul Öncesi/ Anasınıfı öğretmenleri de en fazla ihtiyaç duyulacak öğretmenler arasında. Bu yıldan itibaren anasınıflarına kayıtlar çağ nüfusa göre otomatik olarak alınmaya başladı. Zorunlu olan anasınıfı eğitimi ile öğrenci sayısının hızla artması bekleniyor.

Bu ilk etapta kendisini çok hissettirmese de önümüzdeki yıllarda derslik ve öğretmen ihtiyacının artmasına neden olacaktır. Din Kültürü: 9. sınıflarda 1 saat olan ders saatinin 2 saate çıkartıldı.

Bu da atamaları olumlu etkileyecek. Felsefe atamalarda en şanssız branşlardan biri iken son alınan kararla Felsefe dersi sadece 10 sınıfta zorunlu iken 10 ve 11. Sınıfta zorunlu oldu. Bu da önümüzdeki yıllarda bu branş öğretmenlerinin atamalarda daha fazla yer almasına neden olacak.

Lisede Müzik ve Resim dersi toplam 2 saat verilecek. Önümüzdeki dönemin şanssız branşlarından biri de Biyoloji. MEB TD'de yayınladığı karar ile Biyoloji dersi 3 saat olan sınıflarda 2 saate düşürüldü. Bu da ders saatinin azalmasına dolayısı ile önümüzdeki dönemde ihtiyacın azalmasına neden olacak.

Ayrıca: Anadolu Liseleri'nde 1 saat SEÇMELİ olarak okutulan Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersinin adı BİLGİSAYAR BİLİMİ, saati 2 saat SEÇMELİ olarak değiştirilmiştir.  

Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liseleri'nde sadece hazırlık sınıfına HAFTADA 4 SAAT olmak üzere BİLGİSAYAR BİLİMİ dersi "ZORUNLU" olarak eklendi.  Fen Liseleri'nin 9. ve 10. Sınıflarına BİLGİSAYAR BİLİMİ dersi 2'şer saat "ZORUNLU" olarak eklendi.

 Sosyal Bilimler Liseleri'nin sadece hazırlık sınıflarına BİLGİSAYAR BİLİMİ dersi 4 saat "ZORUNLU" olarak eklendi.  Güzel Sanatlar Lisesi(Müzik)'nde 9-11-12. Sınıflarda 1 saat SEÇMELİ olarak okutulan Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersinin adı yine aynı sınıflarda BİLGİSAYAR BİLİMİ, saati 2 saat SEÇMELİ olarak değiştirilmiştir. 

Güzel Sanatlar Lisesi(Görsel Sanatlar)'nde 9-11-12. Sınıflarda 1 saat SEÇMELİ olarak okutulan Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersinin adı 9 ve 12. Sınıflarda BİLGİSAYAR BİLİMİ, saati 2 saat SEÇMELİ olarak değiştirilmiştir.  Güzel Sanatlar Lisesi(Türk Sanat Müziği)'nde ve Güzel Sanatlar Lisesi(Türk Halk Müziği)' de BİLGİSAYAR BİLİMİ dersi 9-11-12. Sınıflarda 2 saat SEÇMELİ eklenmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müsteşar Tekin ezberci eğitimi böyle savundu
Müsteşar Tekin ezberci eğitimi böyle savundu
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti