Toplum öğretmenlere fazlasını neden istemiyor?


Cevat Artun

Cevat Artun

Okunma 22 Şubat 2017, 01:31

Toplumda en kutsal meslek nedir diye sorulduğunda alınacak ilk cevap öğretmenliktir olur herhalde. Peki toplumda en fazla fedakarlığı hangi meslekten gördünüz denildiğinde yine cevap öğretmenlerden olacaktır. Ancak bu cevabı veren toplumumuz, cevabın gereğinin yerine getirilmesinde aynı cömertliği neden sergilemiyor. Toplum öğretmenlere mi yeterince değer vermiyor yoksa çocuklarına mı? 
Birkaç soruya toplumda verilen genel cevabı değerlendirerek sonuca ulaşmaya çalışalım.
-Avukatlar, hakimler, savcılar öğretmenlerden neden daha fazla kazanıyor sorusuna aladığımız cevap:
Avukatlar mahkemelerde haklarımızı savunuyor, savunma hakkımızı ona emanet ediyoruz, hakim hakkımızı savcılar devletin hakkını savunarak adalet dağıtıyor, onlara hukukumuzu emanet ediyoruz o kadar da kazansın ne var bunda, tabii ki kazanacak.
-Askerler polisler neden öğretmenden daha fazla kazanıyor? (çatışma bölgelerinde olanlar hariç, onlara kimsenin itirazı yok)
Askerlere polislere tabii ki kazanacak, ne var bunda, güvenliğimizi onlara emanet ediyoruz.
-Müteahitler neden daha fazla kazanıyor öğretmenlerden?
Onlar koca koca evler yapıyor, ev yapıp satıyor, binalar inşa ediyor tabii ki kazanacak, az kazanırsa malzemeden kısar sağlam bina yapmaz, bina başımıza yıkılır...
-Doktorlar neden öğretmenler daha fazla kazanıyor? (doktora yapmış öğretmenlerden de daha fazla)
Doktorlar kazanmasın da kim kazansın, sağlığımız onlara emanet, hak ediyorlar çok kazanmayı....
Bu sorular uzayabilir ancak ortak cevap hep daha fazla kazanmalarını onaylayan cevaplar çıkacaktır toplumdan.
Ancak öğretmenler daha fazla kazanmalı dediğinizde alacağınız cevap  öğretmenlerin fazla kazandığı, kazancının yeterli olduğu hatta azaltılmasının bile yerinde olacağıdır. Bunları bir tespit olarak yazıyorum. Velilerimiz, siyasilerimiz, halkımız, bürokratlarımız büyük oranda öğretmenlerin daha fazla kazanmasını istemiyor.
Peki neden istemiyor? Neden öğretmenleri daha güzeline, daha fazlasına layık görmüyor...Öğretmenler mi kıymetsiz yoksa öğretmenlere emanet edilenler mi?
Kime sorarsanız sorun en değerli varlığınız dediğinizde neredeyse herkesten alacağınız cevep ''EVLADIM'' olacaktır. Sağlığını, arabasını, evini, ayakkabısını, bilgisayarını... emanet ettiği kişileri daha fazlasına layık görenler neden en değerli varlıklarını emanet ettiklerini daha fazlasına layık görmez.
Eric Hoffer, insanların kendisinden güçlü olanlardan gördükleri iyiliklerin kişilerde minnet hissi oluşturmadığını, nefret hissi oluşturduğunu, iyilik gören kişilerin ilk fırsatta iyilik yapanları alt etmek isteyeceğini, ancak bu şekilde kendisini toplumda var edebileceğine inandığını söyler. Acaba toplumda da aynı his ve refleks mi var?
Şunu unutmamak gerekir ki, ucuz işçilikten kaliteli üretim çıkmaz, her ne kadar öğretmenlik yürekle, aşkla yapılan bir meslek olsa da, ekonomik zorluklar öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerinin, araştırmalarının, dünyayı gezip görmelerinin, gördüklerini ve yaşadıklarını öğrencilerine aktarmalarının ve ülkenin geleceğini sağlam bir şekilde inşa etmelerinin önündeki en büyük engeldir.
Tüm bu gerçeklere rağmen toplumun hakimlerin, savcıların, bürokratların, siyasilerin öğretmenlerin fazla kazanmasına, en değerli varlıklarını emanet ettikleri kişilerin az kazanmasına nasıl gönülleri razı oluyor?
Toplum açısından bakıldığında hem eğitim konusunda yeterli bilincin oluşmaması, hem de eğitim seviyesi öğretmenlerden geride olan toplumun, en fazla muhatap olduğu kitle olan öğretmenler ile eğitimde kapatamadığı farkı ekonomide kapatarak eşitlik hissi yaşaması...
Bürokratların, siyasilerin ve zenginlerin ise zaten çocuklarını özel okullara gönderdiği gerçeği olayların anlaşılmasında etkili olabilecektir.
Öğretmenlerin toplumdaki yerinin yükseltilmesi için, eğitim kalitesinin artması için öğretmenlerin ekonomik refah düzeylerinin yükseltilmesi şarttır....
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yolcu - 8 ay önce
Tam yerinde bir tesbit olmuş teşekkür ederiz.
Bir de bizim gibi mülakattan dolayı d
atanamamış ve ücretli öğretmenlik yapanlara ne diyeceksiniz.
Yol ve yemek paramız bile olmuyor bazen
Avatar
Musa Yıldırım - 8 ay önce
Sayın hocam bu dilek ve temenniler hepimizin arzusudur. Mühim olan meclisi oluşturan 550 mv.nin hükümet ve muhalefet bu konuda ne kadar samimidir.
Avatar
Abdullah - 8 ay önce
Çünkü kimse öğretmenliğe iş gözüyle bakmıyor.Kutsal bir mesele olarak yaklaşıldığı için para her zaman ikinci planda kalıyor.Okul müdürüm bile ücret almadan fazladan kurs vermemi söylüyor dersim olmadığı günlerde .Arabamla 15 km gidicem,15 km dönücem ve karşılık beklemicem.Kurs parası verseler de kabul etmem.Ne zaman şu "kutsal "muhabbeti ortadan kalkar öğretmenlik bir "iş"olarak görülür;o zaman belki bir şeyler değişir.