MÜLAKAT İRONİSİ


Nazmiye ESKİ

Nazmiye ESKİ

Okunma 13 Temmuz 2017, 14:12

Yazılıyor.
Çiziliyor.
Sosyal ortamlarda yüksek katsayılı “ MÜLAKATA HAYIR ! “ Hashtag ‘leri oluşturuluyor.
Yetmiyor.
Sayfalarca haberler yapılıyor.
Tüm sendikalar karşı çıkıyor, eleştiriyor…
Değerli üstlerimiz,  değerli yetkili merciler tüm bu ayyuka ulaşmış serzenişlere  rağmen uygulamadan bir adım geri atmıyorlar ne yazık ki.
Üstüne üslük,”'Mülakat kanunun gereğidir, mülakat doğrudur'  diyerek basın açıklamasına devam eden sayın Bakanımız “ daha objektif kriterlerle nasıl herkesi ikna eder şekilde yapılır o doğrultuda Başbakanımızın talimatı var, ona çalışıyoruz. Mülakat bölümünün yapılması için de Başbakanımızın talimatı var.” diyerek mülakatın devam edeceğini beyan ediyor. Böylece mülakata karşı yükselen tepki seslerine kulak verilmiş edası  ile birçok mülakat Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın can yakan mülakata devam edileceğinin işaretini veriyor.
Ya  657 sayılı kanun..?
 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ki temel ilke; “Liyakat esaslı Yönetmelik Hukukun Gereği “ Demiyor muydu..?!
Oysa; 657 sayılı DMK'nın, “Temel İlkeler” başlıklı bölümünde yer alan,3.maddesinin B fıkrasında “Kariyer”, C fıkrasında ise “Liyakat” ilkeleri yer almaktadır.
Üstelik mevcut hükumetin  koyduğu 657 madde 3 der ki;”  Liyakat: Devlet kamu hizmetleri görevine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.”
O halde soruyorum.
“Mülakatlarda, Liyakat var mı?”
“Söz konusu mülakatlar 657 Kanununa, “LİYAKAT” maddenize  uyuyor mu ?”
Sahi? “Adaletli ”  bir uygulama mıdır sayın BAKANIM?
Gönlünüz, Vicdanınız rahat mı sahiden?!
Sayın üstler,
Sayın yetkili merciler bu uygulamanın ADALET içerip içermediğini bilmiyor mu ?diyeceksinizdir.
Mutlaka ki biliyor.
Onlar biliyor da, neden mülakatta ısrar edildiğini biz bilmiyoruz!
Öğretmen adayı, kalkıp üniversiteyi bitiriyor. KPSS, ÖAB ‘sini geçiyor. 90/ 100 puan alıyor.Gelip zoraki (sen daha öğretmen statüsünde değilsin!  psikolojisini  akıllarının en dip köşelerine kadar empoze etmek istenircesine)  mülakat zorunlu kıldırılıyor. Öğretmen (adayı) bunu da mecburi  kabullenip giriyor MÜLAKATA ve 30/ 40 puan ile daha öğretmenlik mesleğine başlayamadan,  meslek dışı kalındırılıyor.
Gerek öğretmenlik statüsünün gerektirdiği vasıflar, gerekse bilimin ön gördüğü  bilgi, birikim ve donanımlar zaten üniversitelerde ÖĞRETMENLERCE kazanılıyor. Yeterli değil diyen bir sistem neticesinde  KPSS ve ÖAB sınavlarını da maratona ilave ediliyor.
Hadi buna da peki!
Pekide !
Ya  bu yanlışlık!?
Kibar  sözcükleri oturtmaya özen gösteriyorum bu arada.
“Bu yanlışlığın “düzeltileceğine inancımız sonsuz(!).
Çok değerli yetkili birimler, yetkili üstler, yaptıkları yanlışlığın farkına varıp, genç ışıklara, genç öğretmen arkadaşların buram buram hayallerine set çekmeyecek !
Hem de en kısa sürede(!)
İnancımız tam!
 
Dip not:
“İyi birkaç şiir ve milyonlarca hayal alın yanıbaşınıza .
Hayat uzun.
Ömür Kısa.
& N.ESKİ
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okuyucu - 2 ay önce
fazlasi var eksigi yok.ama anlayana. ya anlamiyorsa sozun hukmu yok.bu arada hukum verene ise bu sozler.ama adalet herkese lazim.dunku yapilanlarla bugunku ayniysa ozaman gorecelilik kuramini uyguluyor herkes .kaleminize saglik.not:dogruyu her zaman soylemek lazim ihtiyacimiz oldugunda degil.dogruyu her zaman uygulamak lazim ihtiyacimiz oldugunda degil.
Avatar
Esma - 2 ay önce
Olabilecek en güzel tespit. Mülakat bir daha gözden geçirilmelidir.