Yeni müfredata eğitimcilerden 500 öneri

Özel bir eğitim kurumu Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından askıya çıkarılan taslak öğretim programına ilişkin değerlendirme çalıştayı düzenledi. Eğitim kurumu bünyesindeki uzmanlar tarafından oluşturulan kurul, yeni müfredat hakkında MEB’e sunulmak üzere 200 sayfanın üzerinde 500’e yakın öneri ve değerlendirme raporu hazırladı.

Yeni müfredata eğitimcilerden 500 öneri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın askıya çıkardığı müfredata yönelik öneri ve eleştiriler, 10 Şubat’a kadar alınmaya devam edilecek.

Uğur Okulları Akademik Kurulu ve branş öğretmenleri de, MEB’in ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayan 172 sınıf düzeyi için 53 ders taslak öğretim programıyla ilgili değerlendirme çalıştayını Ankara Yaşamkent Kampusü’nde yaptı. Türkiye genelindeki 180’e yakın kurumunda bin 500’ü aşkın öğretmenin yeni müfredatı incelediklerini söyleyen Uğur Okulları Lise ve Ortaokuldan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Kulaberoğlu, “Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarımızda uygulanmakta olan müfredatlarla ilgili yeni bir taslak çalışma başlattı.

Bu taslak çalışmayla ilgili bütün paydaşların, kamuoyunun önerilerinin ve beklentilerinin alınması için bir tarih verdi. 13 Ocak’ta ilan edilen bu taslaklar üzerinde detaylı bir şekilde çalışma başlattık. Türkiye genelindeki 180’e yakın kurumda bin 500’ü aşkın öğretmen yaklaşık 20 gün yeni müfredat üzerinde çalıştı. Milli Eğitim Bakanlığı için 200 sayfanın üzerinde ve 500’e yakın öneri raporu oluşturuldu” diye konuştu.

Çalıştayda taslak öğretim programlarıyla öne çıkan öneriler şöyle:

-           Yeni müfredatta genel anlamda kazanımlar azaltıldı, daha anlamlı ve sade bilgilerle sınırlandırıldı.

-           Bilgi temelli ve bilgi aktarmaya yönelik müfredat yerine bilgiye erişim becerisini geliştirmeyi öne çıkaran yaklaşım söz konusu.


-           Öğrencilere bilgi aktarmak olduğu kadar yaratıcı ve etkin düşünmeyi, bilgiyi yaşama uyarlayabilmeyi sağlayacak, değer, tutum ve becerileri kazandırmaya yönelik düzenlemelere daha çok ihtiyaç duyuluyor.

-           Müfredat değişiklikleri değişen nesillerin eğitim ihtiyaçları göz önüne alınarak belirli aralıklarla, uzun ve akademik çalışmalarla güncellenmeye devam edilmeli. Müfredatlarla ilgili geri bildirim alma süresi ve şekli bir buçuk aylık zaman dilimi yerine bir döneme veya bir eğitim öğretim yılına pilot uygulamalarla desteklenebilecek şekilde yayılmalı.

-           Akademik anlamda müfredat veya öğretim programı, içerikle birlikte bunun öğretileceği süreçler, yöntem ve teknikler, araç ve gereçler, fiziksel, sosyal ve psikolojik ortamlar ve  ölçme ve değerlendirme araçlarını da kapsayan bir bütün. Toplum olarak müfredata bakışımız içerikle sınırlı. Oysa ki müfredat belirleme ve revizyon çalışmalarında müfredatın içerik dışındaki unsurlarının da belirlenmesi, geliştirilmesi ve uygulayıcıların bu konularda güncel eğitimlerle iyileştirilmesi gerekiyor.

-           Müfredat değişikliklerinden etkilenecek olan veli, üniversite ve iş dünyasının da geri bildirim ve geliştirme sürecine dahil edilmesi gerekiyor.

-           STEM eğitimi, kodlama ve robotik eğitimi gibi öğretim yaklaşımlar MEB’in yeni müfredatında yer aldı. 
Önder ÖNDEŞ

Kaynak: Hürriyet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman - 8 ay önce
En önemlisi okul öncesi,çocukları şımarık,kaprisli değil kaliteli yetiştirin.Gelişmiş ülkelerde bu böyle.Kopya bile çekemiyorsunuz uygulama için,yazık.