Topluma göre Türkçe öğretmeni nasıl olmalı?

Eğitim bilimleri alanında yapılan araştırmalar neticesinde, en iyi öğretme / öğrenme etkinliklerinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği ortaya koyulmuştur. Ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanan “yapılandırmacı yaklaşım“, bu temelde ortaya çıkmıştır. Peki türkçe öğretmeni nasıl olmalı neleri bilmeli işte Türkçe öğretmeninden beklenilenler

Topluma göre Türkçe öğretmeni nasıl olmalı?

1. O kocaman sözlükteki tüm sözcüklerin gerçek,yan,mecaz anlamlarini bildiğiniz varsayilir.
2.Günyüzü görmemiş bir atasözü ya da deyim toplulukta size sorulur; çünkü bilmediğiniz atasözü,deyim olamaz.
3.Konuşurken kurduğunuz yanliş bir cümlede aniden susulur,size bakilmaya başlanir.
4.Bir yazi yazdiğinizda matbaa görselliği aranir;yazinizin güzel olmaması karşisindaki hayret,karada koşan baliğa verilenle aynıdır.
5.Karşinizdakinin okuduğu bir kitabi sizin okumamış olmanız adam öldürmüş olmaniza eş değer bir suçtur.
6.Program size sundurulur,TRT spikeri gibi konuşmazsanız dedikodunuz yapilir.
7.Veliler,sizden iyi kompozisyon yazdiği için yazilida sorduğunuz kompozisyon sorusuna yorum yapar.
8.Idareci ya da memur üst merciye yazacaği resmi yaziyi size yazdirir çünkü katip(!) olduğunuzu bilir.
9.Sinavlarda en düşük net Türkçeyse veli size “Matematik,Fen olsa anlayacağim,Hoca`m,Turkçe dersi nasil duşuk olur,evde her gun Turkçe konuşuyoruz?” deyip sizi ruhlar alemine yaklaştirir,o an gökyüzünde uçuşa geçersiniz.
10.Veli “Hoca,ne yapacağiz bizim oğlanin Türkçesini” dediğinde “Kitap okusun.” dersiniz ve veli o muhteşem cevabi yapiştirir: “Hoca`m ona zaman mi var test çözmekten,başka yolu yok mu?”İşte o an kendinizi,kendisine O Ses Türkiye`de dönülmeyen varoş bir türkücü gibi hissedersiniz.
11.Arkadaşlarinizin arasinda bir sözcüğü özellikle absürt anlama gelecek şekilde kullanan,“İşte Turkçe böyle,nereye çekersen...”şeklindeki o iğrenç ani sürekli size yaşatanlar çikar,sözcüğü doğru cümlede kullandirma telaşina duşersiniz.
12.18 Mart,12 Mart programlari dahi sizlere hazirlattirilir; çünkü sizlerin tarihi, sosyal bilgiler öğretmeninden daha iyi bildiğiniz düşünülür.
13.Zaman zaman edebiyat ile ilgili sorular sorulur,bilmediğinizi,onun ayri bir dal olduğunu ifade ettiğinizde o harika cümle gelir “Allah Allah,Türkçe edebiyat ayni şey değil mi,yeme bizi Hoca`m,ne farki var Allah`ini seversen?”
14.Okuduğu en son şeyin takvim yaprağinin arkasindaki günün yemeği ve bugün doğan erkek çocuklara verilen ismin olduğu başka branşın bir öğretmeni en son okuduğunuz kitabi size mütemadiyen,ısrarla sorar;söylersiniz,yazarini sorar,onu da soylersiniz ne anlattiğini sorgular.
15.Tüm bunlara rağmen konu Türkçe dersi ve Türkçe öğretmeniyse herkes haddini bilir,sizin yaninizda kuracaği cümlelere dikkat eder ve karizmaniza saygi duyar.Siz de zor olan bir alanin öğretmeni olduğunuz bilinciyle tüm bu beklentileri hoşgörüyle karşilar,o kutsal görevi idame ettirirsiniz.
TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI BEKLENTILERIN ZIRVE YAPTIĞI BIR BRANŞTIR.
(F.HACIEVLIYAGIL) öğretmenler diyarı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.