Telafi eğitimine ek ders ücreti ödenir mi?

2014-2015 yılı içerisinde zorlu geçen kış şartları nedeni ile çok sayıda ilde okullara kar tatili verildi. Hal böyle olunca da telafi eğitimi yapılması gündeme geldi. peki yapılan telafi eğitimlerinde öğretmenlere ek ders ücreti verilir mi?

Telafi eğitimine ek ders ücreti ödenir mi?

Kar tatillerinin yoğun olduğu 2014-2015 Eğitim yılında kış aylarının çetin geçmesi ile derslere ara verilmesi telafi eğitimlerini gündeme getirdi. Çoğu öğretmenin gereksiz gördüğü ve öğrenci katılımlarının da beklenenin altında kaldığı telafi eğitimlerinden dolayı öğretmenlere ek ders ücreti verilip verilmeyeceği gündeme geldi. Öğretmenlerin kar tatili nedeni ile yapamadıkları derslerin en az %50 kadarını telafi eğitimi ile gidermesi söz konusu oldu. Özellikle hafta sonlarında yapılan ve öğrencilerle öğretmenlerin tatillerini alan telafi eğitimlerne ek ders ücretinin verilmesi gerekmektedir. Telafi eğitimi çalışmalarına katılan öğretmen ve yöneticiye 10 saate kadar ek ders ücreti verilir 26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Telafi eğitimi ve yetiştirme programı" başlıklı 33. maddesine göre, 07.09.2013 Tarihli ve28758 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Telafi programı" başlıklı 61. maddesine göre, eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, hastalık, elverişsiz hava şartları gibi nedenlerle okulların tatil edildiği günler için telafi eğitimi ve yetiştirme programı düzenlemek durumundadırlar. 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, 16/12/2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. fıkrasında; "(1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; a) Ders yılı içinde; 1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler içindönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında, Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir."hükümleri bulunmaktadır. Bu hükümlere göre; ilgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için düzenlenen eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen öğretmenlere haftada 10 saate kadar ek ders görevi verilebilmektedir. Bu nedenle cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra yapılan derslerin yapılamadığı günler için düzenlenen Telafi Eğitimlerinde görevlendirilen öğretmenlere (Bu öğretmenler yapılamayan dersin öğretmeni olabileceği gibi başka öğretmenlerde olabilir.) 150 gösterge rakamının Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden haftada 10 saate kadar ek ders ücreti ödenir. Telafi eğitimin yapılabilmesi için Ek dersle ilgili kararın 8. maddesi 1. Fıkrası onayınca ders programı ve öğretmen görevlendirilmesi onayı alınmalı ve ek dersler ödenmelidir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.