Performans Sistemi geliyor başarılı memura zam başarısızın işine son

Devlet memurları ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapan Hükumet, kamuda 'performans' sistemini de getirerek memurların iş güvencesini esnetecek düzenlemeye imza atıyor. Hazırlanan DPB yönetmelik taslağında sözleşmeli memur 'başarısız' bulunursa iş akdine son verilecek, başarılı olan memurun ise ücreti artırılacak.
Hükumet tarafından gündeme gelen taslağa memur sendikaları büyük tepki göstermişti. Sendikalar bu uygulamanın memur iş güvencesini bitireceğini, memurlar arasında ayrımcılığa sebep

Performans Sistemi geliyor başarılı memura zam başarısızın işine son

Devlet memurları ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapan Hükumet, kamuda 'performans' sistemini de getirerek memurların iş güvencesini esnetecek düzenlemeye imza atıyor. Hazırlanan DPB yönetmelik taslağında sözleşmeli memur 'başarısız' bulunursa iş akdine son verilecek, başarılı olan memurun ise ücreti artırılacak.
Hükumet tarafından gündeme gelen taslağa memur sendikaları büyük tepki göstermişti. Sendikalar bu uygulamanın memur iş güvencesini bitireceğini, memurlar arasında ayrımcılığa sebep olacağını, memurların çalışma hayatında özgür olamayacağını ve devlete, kanunlara değil de amirlerine bağlılığa zorlanacağına, amirlerin yaptıkları değerlendirmelerin taraflı olacağına vb. çok sayda gerekçelerle itiraz ediyor.

2017 ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

2016 YILI BRANŞLARA GÖRE ÖĞRETMEN İHTİYAÇLARI LİSTESİ TIKLAYINIZ
Peki hükumet tarafından geetirilecek olan kamuda "performans sistemini"nde neler var. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı" görüşe açıldı. Taslağa göre, memura 'başarı puanı' verilecek. Memur 'başarılı' bulunursa ücreti artacak. Yurtdışına bile gönderilecek. Ancak başarısız bulunursa görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse ve "başarısız" bulunursa cezası daha da ağır olacak. Sözleşmesi fesh edilerek işten atılacak.

DERS SAATİ VE ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK BRANŞLAR TIKLAYINIZ

"Vatandaş memnuniyeti" değerlendirmelerde sadece yüzde 5 etki yapacak. Değerlendirmeler 6 aylık ya da 1 yıllık olarak gerçekleştirilecek. Bu değerlendirmelerde memurlara 100 üzerinden puan verilecek. 0-59 arası D düzeyi, 60-75 arası C düzeyi, 76-89 arası B düzeyi, 90-100 arası da A düzeyi olacak.


Amirler izleyecek

Bu değerlendirmeyi memurun amiri, iş arkadaşları, en yakın astları ve hizmetten yararlananlar yapacak. Yeni sistem kapsamında amirler, memurları sürekli izleyecek. Personel hakkında, olay veya davranışlardan yola çıkarak olumlu ya da olumsuz izlenimlerini forma dolduracak. Değerlendirme sonucunda "başarı değerlendirme formu" düzenlenecek. Personel 2 gün içerisinde puana itiraz edebilecek. İtirazı "bir üst amir" değerlendirecek. Üst amir itirazı reddederse sonuç kesinleşecek. İtirazı ciddi bulursa "en yakın amirden" yeniden değerlendirme isteyecek. Bu amirin vereceği karar kesin olacak. İtiraz da edilemeyecek.

TERFİ İÇİN KRİTER

Üç dönem başarı puanı A ve B düzeyinde yer alan personelin bu durumu görevde yükselmelerinde, yer değiştirmede, yurt dışı görevlendirmelerde ve insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında dikkate alınacak. Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara 'başarı ücreti' ödenecek. Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse 'temel ücretle' başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme de yapılacak. Eğer 6 ay sonunda sicil ve başarısı D düzeyindeyse sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.

GİZLİLİK HASSASİYETİ

Memurların değerlendirilmesinde, disiplin kurallarına uyup uymadığı, etik davranış ilkelerine uygun hareket edip etmediği dikkate alınacak.

Görevlerini yerine getirirken muhataplarının din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi görüş veya dış görünüş gibi farklılıklarını dikkate almaksızın; yaş, gelenek, örf veya engelli olma gibi farklılıklarını ise dikkate alarak hareket edip etmediğine" de bakılacak.

Sorumluluğu altında bulunan evrak ve bilgilerin güvenliğini gözetip gözetmediği, gizlilik gerektiren iş ve işlemlerde gerekli hassasiyeti gösterip göstermediği de dikkate alınacak. İş arkadaşları da memuru değerlendirirken, gerek tutum ve davranışlarıyla, gerekse kılık ve kıyafetiyle mesleğinin gerektirdiği saygınlık ve ciddiyeti yansıtacak şekilde devleti ve kurumunu temsil edip etmediğine bakacak.

Kaynak:türkiye

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.