Okul Müdüründen Öğretmenlere Yapılan Baskı ve Zulümler!

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü’nün öğretmenlere karşı baskı yaptığını, öğretmenlerle

Okul Müdüründen Öğretmenlere Yapılan Baskı ve Zulümler!

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü’nün öğretmenlere karşı baskı yaptığını, öğretmenlerle ilgili haksız yere tutanak tutulduğunu söyledi.

ÖĞRETMENLERDEN OKUL MÜDÜRLERİNE BİRÇİFT SÖZ

mürsel özata

Basın açıklamasında konuşan Özata, okul müdürü Y.E.’nin müdür yardımcısına bazı öğretmenlerle ilgili soruşturma açmasını istediğini, problemin ise tuttuğu tutanaklardan pişman olan müdür yardımcısı M.H.’nin konuyu öğretmen arkadaşlarına anlatmasıyla ortaya çıktığını dile getirdi.

MEB'DEN GÜZEL HABER TIKLAYINIZ

Aslı astarı olmayan tutanaklarla Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü’nün öğretmenleri baskı altına aldığını belirten Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, “Eğitim çalışanları endişe ile haklarında ne zaman soruşturma açılacağını bekliyorlar. Bu baskı ile eğitimde başarıyı nasıl sağlayacaksınız? Soruşturmayı yürüten müfettişlerde aynı sendikadan arkadaşları. Bu bakımdan soruşturmanın selameti de tehlikede.” dedi.

“İLERİ DEMOKRASİ DEDİKLERİ BU OLSA GEREK”

Özata, “Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü, siyasi iradeye ve tüm gücünü siyasi iradeden alan malum sendikaya sırtını dayayarak diktatörlük taslıyor. Öğretmenlere keyfi uygulamalarla baskı yapılmasına izin verilmemelidir. İleri demokrasi dedikleri bu olsa gerek” diye konuştu.

Türk eğitim-sen Muğla şube başkanı ve Türkiye kamu-sen Muğla il temsilcisi mürsel özata’nın “milas koru yüksel çağlar ortaokulunda okul müdürünün öğretmenlere yaptığı baskı ve zulme” dair yaptığı basın açıklamasıdır.   
Saygıdeğer Kamu Çalışanları 
Sevgili Muğlalılar 
Değerli Basın Mensupları        
    Milli Eğitimde son yıllarda giderek artan sendikal baskı ve sadece bir sendikanın üye sayısını arttırmak için her türlü etik kurallarından uzak yapılan uygulamalar eğitimi çok kötü etkilemekte, iş barışı bozulmaktadır.      
    Bu baskı ve bezdirinin son örneği Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulunda yaşanmaktadır. Adı geçen okulun müdürü sürekli aslı astarı olmayan tutanaklarla okulda görev yapan eğitim çalışanlarını baskı altında tutmaktadır. Eğitim çalışanları da korku ve endişe ile haklarında hangi konuda ne zaman soruşturma açılacağını beklemektedirler. Her gün acaba bugün benim hakkımda da yanlış ve usule aykırı tutanaklar tutulur mu, yanlı ve baskıcı işlemler yapılır mı korkusu yaşamakta ve teyakkuzda beklemektedirler. Böyle bir okulda eğitimden ve başarısından bahsedilebilir mi? Okulda öğretmenlerin her geçen gün moral ve motivasyonlarını düşürerek eğitimde hangi başarıyı sağlayacaksınız?     
    Okul müdürlüğünün yapmış olduğu baskıcı ve mobbing için BİMER şikâyetine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından maarif müfettişlerinin görevlendirilmesini olumlu adım olarak görsek de bilfiil mobbinge ve baskıya maruz kalan öğretmenlerce ilçeye verilen şikâyet dilekçelerinde maarif müfettişleri talebi olmasına rağmen mevcut okul müdürü ile aynı sendikadan, arkadaşı ve mevkidaşı iki okul müdürünün muhakkik olarak görevlendirilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Görevlendirilen muhakkiklerce soruşturmanın yapılması soruşturmanın selametine tehlikeye sokacağı gerekçesi ile öğretmenlerin yapmış olduğu reddi muhakkik talebi de hiçe sayılarak ilçe tarafından geri çevrilmiştir. Dönemin sonuna gelinmiş olmasına rağmen soruşturmalarda hala gözle görülür ilerlemelerin olmaması düşündürtücü olduğu gibi bu geçen sürede okuldaki öğretmenlere baskıcı işlemler de devam etmektedir. İşin ciddiyetini kavrayabilmek için daha ne kadar öğretmenlerin baskıcı işlemlere ve mobbinge maruz kalması gerekir? Okul müdürü kanundan aldığı yetkileri adaletle kullanması gerekirken öğretmenlere keyfi uygulamalarla baskı yapmasına izin verilmemelidir. Okul müdürünün öğretmenler hakkında soruşturma talebinde bulunması da en iyi savunma hücumdur anlayışı ile olayların üstünü kapatmaya yönelik olup yapmış olduğu baskıcı ve yanlı işlemlerin üstünü kapatamayacaktır!     
    Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü, kafası estiğinde ders programlarını değiştirmekte, kafasına taktığı öğretmenlerin derslerini dağıtmakta, soruşturma açmak için personeli tutanak tutmaya zorlamakta, şikâyetine delil olsun diye insanları taciz edercesine video ve görüntülerini çekebilmekte, asılsız inceleme ve soruşturma tehdit ve girişimleri ile maiyetindeki tüm personele psikolojik baskı ve yıldırma politikası uygulamakta hiçbir beis görmemektedir.       
    Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulu Müdürü, siyasi iradeye ve tüm gücünü siyasi iradeden alan malum sendikaya sırtını dayayarak okulu Ceyar gibi yönetme yetkisini kendinde görebilmekte ve hiçbir etik kural ve kaide tanımadan maiyetindeki personele apaçık bir şekilde zorlama ve baskılarla tahakküm altına alabilmektedir. İleri demokrasi dedikleri bu olsa gerek.         
    Ey Mili Eğitim Bakanlığı yetkilileri! Milas Koru Yüksel Çağlar Ortaokulunda görev yapan eğitim çalışanlarının üzerindeki bu tahakkümü kaldırın, asılsız ve hukuksuz tutanaklara dayalı ardı ardına açılan soruşturmalarla sürdürülen yıldırma politikasına bir dur deyin, onların yardım çığlıklarını bir an önce duyun. Yoksa yeterince bozulan iş barışı sonrası bu durum devam ederse okulda telafisi olmayan üzücü olaylara yol açması çok yakındır.           
     Aşağıda sıraladığımız olaylar anlattığımız konunun ispatı niteliğinde olup konu ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ivedilikle olaya el koymalıdırlar.          Türk Eğitim Sen olarak bu okulda yaşanan tüm haksızlıklarının ve hukuksuzlukların takipçisi olacağız. Daima Hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mürsel ÖZATA                                                                          
Şube Başkanı

2016 TEMMUZ OCAK ÖĞRETMEN MAAŞLARI TIKLAYINIZ

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.