Okul müdürleri ek derse isyan ediyor

Lafı salatası yapmadan, altına yapılacak yorumları peşin peşin aldırmayacağımı beyan ederek okul yöneticilerinden özellikle okul müdürlerinin bir başka mağduriyetleri dile getirmek istiyorum bu sefer de…

Okul müdürleri ek derse isyan ediyor

 
Tüm Öğretmenler Burada Toplanıyor! Siz de katılın!

Kesmeyin müdürlerin yıllık izin süresince ek ders ücretlerini…

                Lafı salatası yapmadan, altına yapılacak yorumları peşin peşin aldırmayacağımı beyan ederek okulyöneticilerinden özellikle okul müdürlerinin bir başka mağduriyetleri dile getirmek istiyorum bu sefer de…

            Önce nöbet ücreti mağduriyetine dokunalım.

            Öğretmenler 2015 yılında taraflar arasında yapılan toplu görüşme sonunda imzalanan akide göre 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saat ek ders ücreti alıyorlar. Müdür yardımcılarına ortaya atılan zorlama bir yorumla verilmeyen nöbet ücreti neyse ki yönetmelik değişikliği ile çözümlendi.

            Çok yerinde bir karar. Doğru bir uygulama. Öğretmenlerimizin en doğal hakkı olan bu ücret aslında az bile. 

            Bu konuda tek mağduriyeti okul müdürleri yaşıyorlar. Aslında her türlü nöbetin birinci derece sorumlusu olan müdürlere nedense nöbet ücreti ödenmiyor.

            Artık okullarda en az ek ders ücretini okul müdürleri alıyor biliyorsunuz değil mi?

            Doğru, bu gidişle okullara müdür bulun(a)mayacak.

            Şimdi bu yıl yine toplu görüşme yılı. 2018 ve 2019 yıllarında geçerli olacak maaş artışları yanında sosyal hakların da imzalanacağı yıl.

            O zaman sendikalar toplu görüşme masasına okul müdürlerinin nöbet mağduriyetleri mutlaka getirmeliler. Getirmekle kalmayıp okul müdürlerine de nöbet ücreti ödenmesini mutlaka sağlamamalılar.

            Sendikalar okul müdürlerine nöbet ücretini sağlamanın yanında bir hususu daha masaya taşımalılar.

            Peki, nedir o masaya getirilmesi gereken husus…

            Okul müdürlerinin yıllık izinlerinde kesilen ek ders ücretinin izin boyunca da ödenmesini sağlamak.

            Şimdi MEB’ in merkez ve taşta teşkilatında görev yapan yöneticilerden okul yöneticileri dışında kalanların yıllık izin boyunca yine yerinde bir kararla ücretlerinde kesinti yapılmıyor.

            Duydum, “Onlar ek ders ücreti almıyor!” diyorsunuz. Tazminat adı altında ödenen haklardan bu kesinti yapılmaması gayet tabi bir durum diyorsunuz.

            Haksız da değilsiniz hani…

            Ancak, örneğin bir ilçe milli eğitim müdürlüğü şube müdürü tazminat almazken ek ders ücreti alıyordu ve onlardan yıllık izin boyunca hiçbir kesinti yapılmıyordu.

            Aynı formülün okul yöneticileri için de uygulanmasının sakıncası olmasa gerek.

            Peki, bu kadar önemli mi izin süresince ek ders ücreti ödemek. Önemli çünkü,

Birçok okul yöneticisi ek ders ücretim kesilmesin diye bilimsel araştırmalar sonucu kendisine tanınan yıllık izin hakkını tam olarak kullanamıyor. Zaten üç kuruş maaş alan yöneticinin bu ücrete o kadar çok ihtiyacı var ki…Birçok okul yöneticisi yıllık izin kullanamadığı için performansında azalma oluyor.Bir kısım okul yöneticisi hileyi şerrine uydurup ücret almaya devam ediyor.

            Bütün bunlar bilinmedik uygulamalar değil.

            O zaman daha mayıs ayında % 20 vergi dilimine girmiş bulunan okul yöneticilerini tez elden rahatlatmak gerek. Bunun için de,

Okul yöneticilerinin nöbet ücreti sorunu çözmek,Okul yöneticilerinin yıllık izin süresince ek ders ücretini ödemek gerekiyor.

            İsterseniz bir test yapalım. Ek ders kesilirken kaç yönetici ne kadar izin kullanıyor, ek ders ödenince kaç yönetici ne kadar izin kullanacak.

            Son olarak başta değindiğimiz “altına yapılacak yorumları aldırmayacağımı peşin peşin beyan ederek” ne demek…

            Yorumu size bırakıyorum ama okul yöneticilerine sıcak bakmayan öğretmenlerin yazacaklarını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok demek.

Yusuf İPEKLİ Eğitimci / Yazar

www.turkiyeegitim.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa - 4 ay önce
6 yıldır okul müdürüyüm çok şükür 84 sınav puanımla idareci oldum, mülakatla değil Allaha şükür. Daha bir gün izin kullandığım gün olmadı 6 yılda. İş günü olup da okula gelmediğim gün hiç olmadı. . Btün mesele sahip olmaya çalıştığım bir evin kredisini ödemek... Çok fazla yoruldum. 6 yılım 20 yıl gibi geldi. duygularımıza tercüman olmuşunuz dilininze sağlık.
Misafir Avatar
ali - 4 ay önce @mustafa
izin hakkınız hocam ihtiyacınız olduğunda kullanmanız için. eğer verim almak istiyorsanız tatilinizi izninizi de kullanmalısınız. kullanmamak ekstra bir durum değil, tabi bu izinleri suistimal etmeden yapılmalı. mesela 3 ay da 1 hafta iyi gibi
Avatar
bekir - 4 ay önce
yusuf bey önemli bir konuya değinmişsiniz.teşekkür ederim .
Avatar
barış - 4 ay önce
bir idareci değilim ancak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Konuyla ilgili eleştiri de gelebilir gayet normal ama bu eleştiri var olan gerçekleri değiştiremez...
Avatar
murat vural - 4 ay önce
okul müdürlerini mevzuatında olmayan birçok komisyonda ,kurulda çalıştırıyorlar.(İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri) Okuldaki işleri bırakıp bu komisyon ve kurullarda çalışıyoruz ..Ayrıca Müfettişlerin denetim görevleri iptal edilince tum inceleme soruşturmalarda okul mudurlerine yaptırılmaya başlandı..Mufettişlerin harcırahta aldıkları bu işleri müdürlerin üstüne yıktılar..
Misafir Avatar
salih - 4 ay önce @murat vural
ondan sonra da okuldaki bütün işler müdür yardımcısına kalıyor.Bazı müdürler sırf işler kendisine verilsin de okuldan kaçayım diye şube müdürlerinin etrafında dolanıyor.
Avatar
Adem - 4 ay önce
Müdürlük bir görevdir sanki kazanılmış bir hak gibi mesleğin sonuna kadar yapılacak sanarak görevini unutarak sırf makam mevki hırsı için herşeyi yapan bir uygulama halinden maalesef çıkmadı bir türlü
Avatar
tt - 4 ay önce
müdür yetkili öğretmenleride bir ara haber yapalım.zahmet oluyo ama .dağ köylerinde hem öğretmenlik hem hademelik hem müdürlük yapan insanlar var.müdürün yaptığı tüm işleri haftada 3 saat gibi komik bir ek dersle yapanları unutmayalım
Avatar
Ergin - 4 ay önce
Yıllık izinde ek ders mi kesiliyormuş?Doğru yapıyorlarmış
Avatar
salih caka - 4 ay önce
bizahmet meslekci mud.yrd.ek ders bakın.....