Öğretmenlerin ek ders ücretleri yanlış mı hesaplanıyor ?

Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında bir iddia ortaya atıldı. O iddiaya göre ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yanlışlık yapılıyor.

Öğretmenlerin ek ders ücretleri yanlış mı hesaplanıyor ?

Ortaöğretim kurumları öğretmenlerinin “Hazırlık ve Planlama” görevi olarak alınan ek derslerin ödenmesinde tereddüte düşülen hususlarla ilgili bakanlığa başvuru yaptık.  Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.” Yazmaktadır. Bu kararın karşılığı olarak verilmeyen ve tanımı “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresi 16 Eylül tarihli değişiklikle “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,” şeklinde olmuştur. Buna istinaden hazırlık ve planlama için verilecek her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ve planlamaya işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevlerinin eklenmesi talep ettik. Anadolu Eğitim Sendikası        

Sayı:  684-17/4723   
Tarih:03/10/2017   Konu: Ortaöğretim Kurumları Öğretmenlerinin  Hazırlık ve Planlama Ek Dersi MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

MEB Personel

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.