Öğretmenleri cezalandırmak için görev yeri değiştirilir mi ?

Öğretmenleri cezalandırmak amacıyla görev yeri değiştirilir mi ? İşte cevabı..

Öğretmenleri cezalandırmak için görev yeri değiştirilir mi ?

Aydın ili Didim ilçesi Selçuk Özsoy Ortaokulunda görev yapmakta olan bir öğretmen; hakkındaki iddialarla ilgili yapılan soruşturma sonucunda aynı ilin Buharkent ilçesi Sancak Ortaokuluna atanmış ve aynı zamanda tevhiden 1/30 oranında aylıktan kesme cezasıyla cezalandırılmıştır.

Görev yeri değişikliği işleminin iptali istemiyle açılan davada Aydın 1.İdare Mahkemesi 07.07.2017 gün ve E:2017/577 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar vermiş, bu karara yapılan itiraz üzerine de İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1.İdari Dava Dairesi'nin 08.08.2017 gün ve YD İtiraz No:2017/381 sayılı kararıyla itirazın ve yürütmeyi durdurma isteminin kabulüne karar vermiştir. Anılan kararda işlemin dayanağı olarak gösterilen fiillerin disiplin hukukunu ilgilendirdiği, dava konusu işlemin cezalandırma amaçlı ve mükerrer cezalandırmaya yol açacak şekilde tesis edildiği, personel hukukunda naklen atama işlemlerinin cezalandırma amaçlı tesis edilemeyeceği kuralı karşısında dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu ve dava konusu işlemin davacıyı manevi yönden telafisi güç ve imkansız zararlar yol açacağı ve aile birliğini bozacağı belirtilmektedir.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.