Öğretmen, sürücü kursunda çalışabilir mi? Yasal durumu araştırdık

Sürücü kursu diğer eğitim kurumları gibi bir Özel Öğretim Kurumudur. Özel Öğretim Kurumları, 5580 sayılı Yasa ile düzenlenmiştir. Bu yasanın 8. maddesinin 4. fıkrası şu şekildedir:

Öğretmen, sürücü kursunda çalışabilir mi? Yasal durumu araştırdık

MEB'e bağlı okullarda çalışan öğretmenler sürücü kurslarında çalışabilir mi? Sürücü kursu diğer eğitim kurumları gibi bir Özel Öğretim Kurumudur. Özel Öğretim Kurumları, 5580 sayılı Yasa ile düzenlenmiştir. Bu yasanın 8. maddesinin 4. fıkrası şu şekildedir: "İhtiyaç halinde, resmi okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir." Madde metine göre, öğretmenler SADECE okullarda ücretli ders verebilir. Peki "okul"dan kasıt nedir? 5580 sayılı Kanunun 2. maddesinde bazı tanımlar şu şekildedir: "c) Okul: Özel eğitim, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim ile Bakanlıkça dönüşüm programına alınan kurumlardan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar faaliyetleri devam eden ortaöğretim özel okulları, g) Çeşitli kurslar: Ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde olmamak kaydıyla, kişilerin sosyal, sanatsal, sportif, kültürel ve mesleki alanlarda bilgi, beceri, dil, yetenek ve deneyimlerini geliştirmek, isteklerine göre serbest zamanlarını değerlendirmek amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını, i) Motorlu taşıt sürücüleri kursu: Motorlu taşıt sürücüsü yetiştirerek sınav sonucu sertifika veren ve trafikle ilgili eğitim-öğretim yaptıran özel öğretim kurumlarını, j) Öğrenci etüt eğitim merkezi: On iki yaş ve altındaki öğrencilerin, derslerine çalışmalarına, ödev ve projelerini yapmalarına yardımcı olmak; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütmek üzere kurulan özel öğretim kurumlarını, k) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi: Özel eğitim gerektiren bireylerin konuşma ve dil gelişim güçlüğü, ses bozuklukları, zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal veya davranış problemlerini ortadan kaldırmak ya da etkilerini en az seviyeye indirmek, yeteneklerini yeniden en üst seviyeye çıkarmak, temel öz bakım becerilerini ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma uyumlarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını, o) Uzaktan öğretim kurumu: Çeşitli nedenlerle öğrenimlerini sürdüremeyenlere her türlü iletişim araçları ile eğitim-öğretim yapan kurumları," Yukarıdaki tanımladan görüleceği üzere, MEB bir çok hizmet birimini tek tek tanımlamıştır. Okul tanımı farklıdır. Sürücü kursu tanımı farklıdır. Kanunun izin verdiği sadece "okul"dur. Bu nedenle öğretmenlerin sürücü kurslarında, daha doğrusu okul tanımı dışında kalan diğer hizmet kurumlarında ücretli ders vermesi mümkün değildir. Bir diğer husus da şudur. Devlette çalışan öğretmenin bir özel okulda ders verebilmesi için de, bazı şartlar gerekmektedir. Kanunun 8. maddesine göre bu şartlar şu şekildedir: 1- Asıl görev aksatılmayacak. 2- Aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunan haftalık ders saati sayısı doldurulacak. 3- Çalıştığı kurum izin verecek. Yani MEb izin vermeli. 4- Aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. EL YAZISI MI ALIN YAZISI MI TIKLAYINIZ MEB'den öğretmenlere bir yasak daha; Uymayana soruşturma TIKLAYINIZ FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN SİTEYE ÜYE OL BİLGİ PAYLAŞ, SOHBET ET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.