Müdür - İdare Dilekçeyi Almak Zorunda Mıdır ?

Öğretmenlerin ve memurların çok sık rastladıkları durum olan dilekçe verme haklarını kullanırken bazen idarenin dilekçe almaması ne kadar hukuki?

Müdür - İdare Dilekçeyi Almak Zorunda Mıdır ?

Yasalarımıza göre dilekçe hakkının kullanılması hiç bir şekilde engellenemez. Bu durum bütün yetkili makamlar için geçerlidir. Yasa maddeleri aşağıda verilmiştir. Bu maddelerden de anlaşılacağı üzere idere kendisine sunulan dilekçeyi kabul etmek zorundadır. Verilen dilekçeyi almayan yetkliler hakkında idari soruşturma başlatılır. DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN Dilekçe hakkı: Madde 3 – Türk vatandaşları kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve yetkili makamlara yazı ile başvurma hakkına sahiptirler. Dilekçenin incelenmesi ve sonucunun bildirilmesi: Madde 7 – (Değişik: 2/1/2003-4778/27 md.) Türk vatandaşlarının ve Türkiye'de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir. MEB'den öğretmenlere bir yasak daha; Uymayana soruşturma TIKLAYINIZ FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN SİTEYE ÜYE OL BİLGİ PAYLAŞ, SOHBET ET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.