MEB'den Seçmeli Ders Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim genel Müdürlüğü kurumlara gönderdiği yazı ile seçmeli dersler konusunda yapılması gereken iş ve işlemleri açıkladı.

MEB'den Seçmeli Ders Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim genel Müdürlüğü kurumlara gönderdiği yazı ile seçmeli dersler konusunda yapılması gereken iş ve işlemleri açıkladı. MEB 22.01.2016 tarih ve 833344 sayılı resmi yazı ile seçmeli derslere ilişkin uygulamada tereddütler yaşandığını belirterek aşağıdaki hususlara uygun hareket edilmesi gerektiğini bildirdi; 1. Derslerin seçimi ve süreçle ilgili açıklamalar okul müdürlerince ders kesiminden önce öğrencilere duyurulacaktır. 2. Ders kesiminde okulun imkanları göz önünde bulundurularak okul yönetimi, sınıf rehber öğretmeni ve okul rehber öğretmeni/öğretmenleri tarafından öğrencilere gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. 3. Ders seçimi 8-12 Şubat 2016 tarihlerinde öğrencilerin talepleri doğrultusunda yapılarak e-Okul sistemine işlenecektir. 4. Yeterli talep olmaması nedeni ile açılamayan seçmeli dersler ilan edilerek öğrenciler bilgilendirilecek, bu dersleri seçen öğrenciler yeni tercihler doğrultusunda açılan seçmeli derslere yönlendirilecektir. gerektiğinde seçmeli dersler Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak merkezi bir başka okul/okullarda da açılabilecektir. 5. Süresi içinde ders seçimi yapmayan öğrencilerin seçmeli dersleri okul yönetimince belirlenerek ilan edilecektir. 6. 9 uncu sınıfa yeni başlayacak öğrencilerin ders seçimi ile seçilen derslerde değişiklik yapılmasına ilişkin iş ve işlemler yeni ders yılının ilk haftası içerisinde yapılacaktır. 7-En az 10 öğrencinin talebi doğrultusunda öğretime açılan ders/derslerin öğrenci sayısında yıl içerisinde azalma olsa bile ders yılı sonuna kadar bu derslerin öğretimine devam edilecektir. 8- Ders seçim süreci tamamlandıktan sonra ders kitaplarına yönelik iş ve işlemler ilgi(b) tebliğler dergisinde yer alan 2016/2 sayılı Genelge ve ekleri kapsamında yürütülerek gerekli tedbirler alınacaktır. FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN SİTEYE ÜYE OL BİLGİ PAYLAŞ, SOHBET ET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.