MEB'den Müdür Yönetici Görevlendirmelerine Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme ile ilgili tereddüt edilen konulara ilişkin açıklama yaptı. Okul/kurum müdürü görevlendirmede mevcut müdür yardımcılarının durumu da değerlendirildi.

MEB'den Müdür Yönetici Görevlendirmelerine Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme ile ilgili tereddüt edilen konulara ilişkin açıklama yaptı. Okul/kurum müdürü görevlendirmede mevcut müdür yardımcılarının durumu da değerlendirildi.

MEB yayımladığı "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Klavuzu"ndaki bazı konuları açıklığa kavuşturdu.

HALEN MÜDÜR YARDIMCISI OLAN MÜDÜRLÜĞE BAŞVURABİLİR Mİ?

Kılavuzda yer alan;

"2.25. Halen yönetici olanlardan (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) görev süresini doldurmayanlar aynı veya farklı yönetim görevleri dahil olmak üzere görevlendirme başvurusunda bulunamayacaklardır."

maddesi en çok kafa karıştıran madde idi. Buna göre şu anda görevde olan bir müdür yardımcısı/başyardımcısı diğer şartları taşısa bile müdürlüğe başvuramayacaktı.

MEB'den yapılan ve aşağıda yayımladığımız açıklamaya göre;

Yönetmeliğin 5 ve 6.maddesindeki şartları taşımak kaydıyla;

- Şu anda müdür yardımcısı ya da başyardımcısı olarak görev yapmakta olanlar üst görev olan müdürlük görevine başvurabileceklerdir.

- Ayrıca dört ya da 8 yıllık çalışma süresini doldurmuş müdür başyardımcıları istemeleri halinde ve uygun görülürlerse (müdür inha yaparsa) müdür yardımcısı olarak görev alabileceklerdir.
- Müdürlük için sözlü sınava katılmak üzere tespit edilecek boş kadronun 3 katı aday belirlenirken mahkeme kararına göre sınava girecekler kapsamı dışında tutulacak onlar sözlü sınava direkt alınacaklardır. Yani önce 3 kat aday belirlenecek ve sözlü sınava girecekler listesine mahkeme kararı ile sınava girecekler eklenecektir.

2016 öğretmen maaşları derece kademeye göre tıklayınız

8 YILINI DOLDURANLAR BAŞKA BİR OKULDA MÜDÜR YARDIMCILIĞINA DEVAM EDEBİLİR Mİ?

Yine kılavuzda yer alan;

"2.12. Görev süresini dolduran müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev süreleri, Yönetmelikteki şartları taşımaları kaydıyla eğitim kurumu müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile aynı veya farklı eğitim kurumlarına dört yıl süreyle uzatılabilecektir."

Maddesine göre bize gelen bir soruyu da cevaplandıralım:

Soru: Bu maddeye göre 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda aynı kurumda 8 yılını dolduranlar da müdür inhası ile müdür yardımcılığına devam edebilirler mi?

Cevap: Edindiğimiz bilgiler ve yaptığımız değerlendirmeler ışığında cevabımız şu şekildedir: "Evet edebilirler. Fakat aynı kurumda 8 yıllarını doldurduklarından başka bir kurumun müdürünün inha yapması gerekir."
Maksut BALMUK (memurlar.net)

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.