MEB Müsteşarı Tekin: Okul yöneticileri sınav sonuçlarına göre atanacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB Yasasıyla ilgili olarak, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını söyledi.

MEB Müsteşarı Tekin: Okul yöneticileri sınav sonuçlarına göre atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB Yasasıyla ilgili olarak, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını, sınavlarda başarı sağlayamamış kişileri okul müdürü olarak atamayacaklarını, dolayısıyla mevcut yönetmeliğin devam edeceğini vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB Yasasıyla ilgili olarak, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını, sınavlarda başarı sağlayamamış kişileri okul müdürü olarak atamayacaklarını, dolayısıyla mevcut yönetmeliğin devam edeceğini vurguladı. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile birlikte dün Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'i ziyaret etti. Ziyarette MEB Yasası ile ilgili görüşlerini bildiren İsmail Koncuk, Müsteşar Yusuf Tekin'e yasa ile ilgili endişelerini anlattı. Yusuf Tekin'e "Okul yöneticileri keyfi olarak görevden alınacak, buna kim karar verecek? Yoksa okul yöneticilerinin görevden alınması için birtakım kriterler mi gelecek? Memlekete başarılı hizmetleri olan bir okul yöneticisi neden görevden alınacak?" diye sorduğunu vurgulayan Koncuk, Tekin'in, "Doğru söylüyorsunuz. Birtakım kriterler getirelim. Bu konuda siz de çalışın, biz de çalışalım. Beraberce değerlendirelim" dediğini bildirdi. -"YÖNETMELİK EKSİK KALACAK"- Tekin'e okul müdürlerinin görevden alınmasının ardından yeni okul müdürlerini nasıl atayacaklarını soran Koncuk, Müsteşar Tekin'in, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını, sınavlarda başarı sağlayamamış kişileri okul müdürü olarak atamayacaklarını, dolayısıyla mevcut yönetmeliğin devam edeceğini söylediğini kaydetti. Mevcut yönetmeliğin aynen geçerli olacağını belirten Koncuk, "Tabi bu yönetmelik eksik kalacaktır, birtakım düzenlemelerin de yapılması gerekmektedir" dedi. -"SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ"- Koncuk, Müsteşar Tekin'in okul müdür yardımcılarının da sınavı kazananlar arasından okul müdürleri tarafından seçilip, teklif edileceğini açıkladığını kaydederek, "Bu açıklamalar Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'e ait açıklamalardır. Tekin, "Bunlar bizim sözümüzdür, sözümüzün arkasındayız' demiştir" diye konuştu. "Kimse, kafasına göre "seni müdür yardımcısı yaptım' diyemeyecek" şeklinde konuşan Koncuk, Türk Eğitim-Sen'in bu işi çok yakından takip edeceğini bildirdi. Koncuk, "Demek ki okul yöneticiliğinde keyfi bir atama değil, yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atama söz konusu olacaktır" dedi. Koncuk, Müsteşar Tekin'e stajyerliğin kaldırılması hususunda performans değerlendirmesinde sendika temsilcilerinin bulunmasının şeffaflık ilkesi gereği olduğunu da ifade etti. Koncuk ayrıca, Bakanlık müfettişlerinin de Ankara'da görevlendirilmelerinin daha doğru olacağını söyledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.