İstanbul'da orta dereceli okul müdürlerine sürgün gibi atama

12 Ağustos 2010 Görüntülenme:6088

İstanbul'da en gözde Anadolu liselerinin müdürleri, "Durumlarına uygun eğitim kurumlarına atanmışlardır" denilerek ilköğretim okullarına gönderildi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk "Atamalar sürgün gibi. Yargıdan döner" dedi


Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul'da 882 ilk ve orta dereceli okul ı müdürünün görev yerini değiştirdi. Değişiklik kapsamında aralarında İstanbul Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi gibi tarihi ve gözde Anadolu liselerinin de olduğu Anadolu liselerinin müdürleri zorunlu rotasyonla ilköğretim okullarına gönderildi.

Dava Açacaklar

İstanbul Lisesi Müdürü Adnan Ersan Suadiye Hacı Mustafa Tarman Lisesi'ne, Kabataş Erkek Lisesi'ne uluslararası madalyalar kazandıran Müdür Recep Memiş ise hiç tercihte bulunmamasına rağmen Ümraniye'deki 60. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na müdür olarak atandı. Müdürlük, bu atamaları, "Durumlarına uygun eğitim kurumlarına atanmışlardır" diyerek açıkladı. Meslek hayatları boyunca hiç ilköğretim okulunda çalışmamış olan Anadolu lisesi müdürleri Bölge İdare Mahkemeleri'ne göreve iade davası açmaya hazırlanırken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ismail Koncuk "Atamalar sürgündür. 2006'da Hüseyin Çelik döneminde yapılmış, dava açılınca Danıştay iptal etmişti" dedi.İstanbul'daki atamalar; "Puan ve tercih üstünlüğüne", "Bilgisayar kurasıyla" ve "Hiç başvuruda bulunmayan" olarak 3 farklı kategoride gerçekleşti. Müdürlük atamaları, "MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin" zorunlu yer değiştirmelerini içeren 22. maddesine göre yapıldı. Buna göre 1 Temmuz 2010 itibariyla okulunda 5 yılını - dolduran 907 müdürden 873'ü, 1067 münhal (boş) kuruma atanmak üzere başvurdu. 34 müdür emeklilik, istifa, kendi isteği vb. nedenlerle başvuruda bulunmadı. Başvuran müdürlerin 769'u puan ve tercih üstünlüğüne göre atandı. Tercihine atanamayan 104 müdür, bilgisayar kurasıyla, halen görevde olduğu halde başvurmayan 9 müdür ise durumlarına uygun eğitim kurumlarına atandı.

Ara Formül

Atamalarda, İstanbul Lisesi : için, geçmiş yıllarda yaşanan krizlerin yaşanmaması adına ara formül bulundu. Vefa Anadolu Lisesi'nin "Başöğretmen" unvanlı Müdürü Sakin öner, İstanbul Lisesi'ne atandı. 39 yıllık eğitimci olan öner, önümüzdeki yıl yaş haddinden emekli olacak.

Kim nereye atandı

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi Cevdet Erentürk,

Şile Çayırbaşı Fatma Seher Hanım İÖO'na

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Bengli, Sanyer Yaşar Dedeman Lisesi'ne

Şişli Anadolu Lisesi Müdürü Türkan Çil, Bağcılar Koca Ragıp Paşa İÖO'na


Kabataş Erkek lisesi Müdürü Recep Memiş, Ümraniye 60. Yıl Cumhuriyet İÖO'na

Eyüp Otakçılar Lisesi Müdürü Halil Koka, Üsküdar Mustafa Noyan İÖO'na

Üsküdar Cumhuriyet Lisesi Müdürü Semiha Gezer Kadıköy Anadolu Lisesi'ne

Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi Müdürü Hamdullah Kaşıkçı, Nişantaşı Anadolu Lisesi'ne

Adile Mermerci Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Şeker, Vefa Lisesi'ne

Küçükçekmece Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Soylu,

Adnan Menderes Anadolu Lisesi'ne

Üsküdar Lisesi Müdürü Mehmet Keskin,

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi'ne

Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Osman Nuri Ekiz, Haydarpaşa Lisesi'ne

Emirgan Özdemir Sabancı Lisesi Müdürü Uğur Açıkgöz, Kabataş Erkek Lisesi'ne ,


Habertürk

Yorum Yaz

Yorumlar