Müdür rotasyonunda son durum

08 Ağustos 2010 Görüntülenme:5681

Yönetmeliğe göre Temmuz Ağustos aylarında tamamlanması gereken zorunlu yerdeğiştirmelerle ilgili olarak bugüne kadar 77 ilimiz duyuruya çıkmıştır.

Çalıştıkları kurumlarda 5 yılını dolduran Eğitim Kurumu Müdürlerinin Zorunlu Yerdeğiştirmelerine ilişkin takvim sürmektedir. Yönetmeliğe göre Temmuz Ağustos aylarında tamamlanması gereken zorunlu yerdeğiştirmelerle ilgili olarak bugüne kadar 77 ilimiz duyuruya çıkmıştır. Yaptığımız araştırmaya göre duyuruya çıkmayan illerimiz Ardahan, Batman, Erzincan, Nevşehir’dir.


Bu illerimizin de en geç bu ay sonuna kadar işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Aksi durum hukuk devletine uygun olmayacağı gibi bakanlık emirlerinin yerine getirilmesi noktasında da sorun yaratacaktır.

Duyuruya çıkan illerimizin bazıları atamaları dahi tamamlamışlardır. Bu çalışkan illerimiz arasında Kilis ve Mardin bulunmaktadır.

Rotasyonun en can alıcı noktasının yer aldığı il ise tahmin edileceği gibi İSTANBUL’dur. İstanbul ili yayımladığı takvime göre sonuçları 06.08.2010 tarihinde açıklayacaktır. İstanbul ili bu atamaları gerçekleştirebiliyorsa diğer illerimiz hayli hayli gerçekleştirebilirler. (İstanbul MEM yaptığı açıklamada başvuruları 8 Ağustos tarihine ertelediğini belirtmiştir.)

İstanbul ilinde rotasyonda duyuruya konulan okul müdürlüğü sayısı 1067 neredeyse Türkiye’nin tamamının yüzde 10’u.

Bu kadar büyük bir atama işlemine imza atmak kolay olmasa gerek.

İstanbul’da atamaların yapılmasını neredeyse tüm Türkiye beklemektedir.

Rotasyon’un geri alınacağına olan inançların, İstanbul’un duyuruya çıkmasıyla azaldığı bir dönemde atamaları yapan yani işlemleri tamamlayan illerin her geçen gün artması ile iyice azalmıştır.

İstanbul atamaları ile beraber bu ümitler adeta tükenecektir…

MEB başladığı işi bitirmek durumunda idi ve bunu da yapıyor. Bu dönemde özellikle Bakan ÇUBUKÇU döneminde rayında giden (bazı illerde ufak tefek sorunlar olsa da) konu Eğitim Kurumu Yöneticilerinin atanması konusudur.

Aynı hassasiyetin boş yere yapılan, boş kadrolara yapılan şube müdür görevlendirmeleri ile diğer üst düzey yöneticilerin rotasyona tabi tutulmasında gösterilmesi beklenmektedir.

Yönetici atamada rastladığımız daha doğrusu yıllardır rastlamadığımız için şaşırdığımız uygulamaların MEB’in her kademesinde (program, kitap, öğretmen özlük, sözleşmeliler, hizmetliler, memurlar…) yürütülmesi inancıyla…

Unutmayalım yapılanlar yapılması gerekenlerdir yani bu işlerde sorumluluğu olanların görevlerinin gereğidir… Eleştiri konusu olup yapılmayan ya da söz verilip tutulmayan icraatlar ise yapılması zorunlu olduğu halde direnilen, doğrusu varken yanlış yapılan uygulamalardır….

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Kars'ta öğretmen olmak hep çok güzel

10 Aralık 2015

17 Yaşında İnstagram'ı ters köşeye yatırdı, büyük açığı buldu

04 Nisan 2015

Çocuğunuz cep telefonuna hazır mı?

24 Ocak 2015

20 ayda 1 milyon 200 bin dinleme kararı verildi!

01 Aralık 2014

AYM, dershaneler düzenlemesinin esasına geçilmesine karar verdi

23 Mayıs 2014

Geri dönüşümcü öğretmen

22 Mayıs 2014

Aerosmith konseri milli yas nedeniyle iptal!

14 Mayıs 2014

Dershaneciler mahkeme yolunda

16 Mart 2014

Lezbiyen öğretmene 7 ay taciz cezası!

10 Mart 2014

Karataş’tan rekor proje başvurusu

14 Ocak 2014

Yorumlar

  • 4321 4321 09 Ağustos 2010
    rotasyon safsatası yüzünden okullar adeta müdürsüz yönetilmenin eşiğine geldi. müdür dediğin zat bir öğretmen ve öğretmen maaşıyla hayat mücadelesi veren bir vatan evladı. bu yazar efendi doğru söylüyor meb başladığı işi bitirmek zorunda evet meb okulları müdürlerden arındırarak bu işi bitirdi.
  • 4321 4321 09 Ağustos 2010
    ey maksut BAL ! bir çatının altında bulunan insanlara bayram şekeri bile dağıtırken birine verip birine vermesen kocaman bir adalet çatlağı oluşur. iklim bozulur. müdürün karşısında bir sürü insan müdürürün rotasyonuna kıs kıs gülerken nasıl oluyorda eğitimci sıfatıyla bu rotasyon belasını savunuyorsunuz anlamıyorum.ayrıca böyle farklı uygulamalrla müdürle diğer personelin daha da ayrışacağını bilmeniz gerekir. müdürlük işini rotasyonla meslek haline getirmeye çalışanlara karşı eğitim ve yönetim işinden biraz anlayanlar yardımcı olmalı. siz de tabi
Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!