Emekli maaş promosyonu alacak

22 Temmuz 2010 Görüntülenme:2507
Sayfa bulunamadı!

Yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği maaş promosyonunda Başbakan Erdoğan devreye girdi ve ilgili bakanlara 'bunu çözün' talimatı verdi. Çalışanlar için geçerli olan genelgeye emekliler de ilave edilecek. Yeni düzenleme ile bankanın verdiği promosyonda kurumlar herhangi bir kesinti yapamayacak.


Emekliye maaş promosyonu verilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasındaki pazarlıklar devam ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan emekliye önemli bir destek geldi. Edinilen bilgiye göre Başbakan Memur-Sen yetkililerini kabulünde emeklinin maaş promosyonu alabilmesine olumlu baktığını söyledi ve bu konuda hukuki altyapıyı oluşturan Başbakanlık Genelgesi'ne emeklilerin de ilave edilmesi talebine onay verdi. Böylece memurların maaş promosyonu alabilmesini sağlayan 2007 tarihli Başbakanlık Genelgesi, emeklileri de kapsayacak şekilde genişleyecek. SGK, bu genelgeye dayanarak bankalardan alacağı maaş promosyonunu emekliye dağıtacak. Yenilenecek Başbakanlık Genelgesi ile halen yüzde 70'i memurlara ödenen maaş promosyonunun tamamının çalışanlara verilmesi öngörülüyor.


Memurlar, 15 Ağustos ile 29 Ağustos tarihleri arasında toplu görüşme masasına oturacak. Bu sebeple 12 Eylül'de referanduma gidecek pakette yer alan toplu sözleşme hakkı, gelecek yıldan itibaren kullanılabilecek. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme öncesi Başbakan Erdoğan'ı ziyaret ederek 2 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmeye Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve AK Parti grup başkan vekilleri de katıldı. Görüşmede Gündoğdu, Başbakan Erdoğan'dan memurların özlük haklarının iyileştirilmesi ve emeklilere promosyon verilmesi için yardım istedi. Erdoğan, Gündoğdu'nun özellikle emeklilerle ilgili talebine sıcak bakarken, görüşme sırasında ilgili bakanları arayarak sürecin hızlandırılmasını istedi.


Yaklaşık 9 milyon emekliye küçük de olsa ek gelir kapısı oluşturacak maaş promosyonu için SGK yönetimi, iki kez banka genel müdür yardımcıları ve banka müdürleriyle bir araya geldi. Toplantılarda bankacılar mevcut düzenin devam etmesini istedi. SGK ise bankalar üzerinden yaptığı 180 milyar TL tutarındaki sağlık ödemesi, maaş ve prim tahsilatını masaya koydu. Özellikle kamu bankalarının emekli maaşları karşılığında promosyon vermesi isteniyor. Başbakan Erdoğan'ın emeklilerden yana tavır koymasının, kamu bankaları üzerinde etkili olması bekleniyor.Zaman

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Caner Erkin'den Çok Ses Getirecek Paylaşım

27 Mayıs 2016

Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Galatasaray

26 Mayıs 2016

Devletin Hemşiresi: 'Askere müdahale etmedik öldüler, teröriste ilaç verdik'

26 Mayıs 2016

Otobüs Muavininden Öğrenciye İğrenç Taciz. Türkiye bunu konuşuyor

25 Mayıs 2016

Rusya: Hava operasyonlarında 28 bin terörist öldürüldü

25 Mayıs 2016

 Van'da patlama; 6 asker şehit 2 asker yaralı

24 Mayıs 2016

Yeni Kabine Belli Oldu Sürpriz İsimler Var

24 Mayıs 2016

Clinton'ı yakalayan Trump 2 puan öne geçti

23 Mayıs 2016

MHP Yargıtay'a Başvuruda Bulundu

23 Mayıs 2016

Diyanet Atatürk iddiasını yalanladı

23 Mayıs 2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!