Emekli maaş promosyonu alacak

22 Temmuz 2010 Görüntülenme:2528

Yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği maaş promosyonunda Başbakan Erdoğan devreye girdi ve ilgili bakanlara 'bunu çözün' talimatı verdi. Çalışanlar için geçerli olan genelgeye emekliler de ilave edilecek. Yeni düzenleme ile bankanın verdiği promosyonda kurumlar herhangi bir kesinti yapamayacak.


Emekliye maaş promosyonu verilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasındaki pazarlıklar devam ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan emekliye önemli bir destek geldi. Edinilen bilgiye göre Başbakan Memur-Sen yetkililerini kabulünde emeklinin maaş promosyonu alabilmesine olumlu baktığını söyledi ve bu konuda hukuki altyapıyı oluşturan Başbakanlık Genelgesi'ne emeklilerin de ilave edilmesi talebine onay verdi. Böylece memurların maaş promosyonu alabilmesini sağlayan 2007 tarihli Başbakanlık Genelgesi, emeklileri de kapsayacak şekilde genişleyecek. SGK, bu genelgeye dayanarak bankalardan alacağı maaş promosyonunu emekliye dağıtacak. Yenilenecek Başbakanlık Genelgesi ile halen yüzde 70'i memurlara ödenen maaş promosyonunun tamamının çalışanlara verilmesi öngörülüyor.


Memurlar, 15 Ağustos ile 29 Ağustos tarihleri arasında toplu görüşme masasına oturacak. Bu sebeple 12 Eylül'de referanduma gidecek pakette yer alan toplu sözleşme hakkı, gelecek yıldan itibaren kullanılabilecek. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme öncesi Başbakan Erdoğan'ı ziyaret ederek 2 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmeye Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve AK Parti grup başkan vekilleri de katıldı. Görüşmede Gündoğdu, Başbakan Erdoğan'dan memurların özlük haklarının iyileştirilmesi ve emeklilere promosyon verilmesi için yardım istedi. Erdoğan, Gündoğdu'nun özellikle emeklilerle ilgili talebine sıcak bakarken, görüşme sırasında ilgili bakanları arayarak sürecin hızlandırılmasını istedi.


Yaklaşık 9 milyon emekliye küçük de olsa ek gelir kapısı oluşturacak maaş promosyonu için SGK yönetimi, iki kez banka genel müdür yardımcıları ve banka müdürleriyle bir araya geldi. Toplantılarda bankacılar mevcut düzenin devam etmesini istedi. SGK ise bankalar üzerinden yaptığı 180 milyar TL tutarındaki sağlık ödemesi, maaş ve prim tahsilatını masaya koydu. Özellikle kamu bankalarının emekli maaşları karşılığında promosyon vermesi isteniyor. Başbakan Erdoğan'ın emeklilerden yana tavır koymasının, kamu bankaları üzerinde etkili olması bekleniyor.Zaman

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Mustafa Gül MHP'den İhraç İçin Disipline Sevk Edildi

02 Temmuz 2016

Rus Pilotun Kardeşi Peşkov: Türkiye'den tazminat kabul etmeyeceğiz

02 Temmuz 2016

Muş Alparslan Üniversitesi Su Sorununu Çözüyor

01 Temmuz 2016

Atatürk Havalimanı Saldırısında Hayatını Kaybeden Ertan An Defnedildi

01 Temmuz 2016

Rusya'dan MGK Sekreterliğine Mektup

30 Haziran 2016

PKK Şantiye Bastı, İş Makinelerini Yaktı 25 Kişi Kayıp

30 Haziran 2016

MHP Genel Başkanı Bahçeli Koaceli'ye Geliyor

30 Haziran 2016

Erdoğan bu kez şok etti ! "Giderken bana mı sordunuz"

29 Haziran 2016

Obama'dan Atatürk Havalimanı açıklaması

29 Haziran 2016

Van Gürpınar'da karakola Bombalı Saldırı Yaralılar Var

29 Haziran 2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!