Mezuniyet törenleri, okul dışında yapılamayacak

12 Haziran 2010 Görüntülenme:2030

Okulların tatile girmesine sayılı günler kala, son sınıf öğrencilerini mezuniyet telaşı sardı. Okullar, öğrencilerin bu güzel gününü mezuniyet törenleri ile süslüyor.

Ancak organizasyonların okul dışında oteller, kafeler ve açık alanlarda yapılması, beraberinde alkol, sigara gibi zararlı maddelerin kullanım riskini getirebiliyor. Bu durumu göz önünde bulunduran Milli Eğitim müdürlükleri, öğrencilerin alkolle tanışmasını sağlayacak ortamlardan uzak durmaları için tedbir almaya başladı. En önemli adım, binlerce okulun bulunduğu İstanbul'da atıldı.

Böylelikle hem öğrencinin güvenliği sağlanacak hem de öğrenci alkol ve sigaralı ortamlardan uzak tutulmuş olacak. Uygulamada ihlal yapanlar hakkında soruşturma açılacak. Uygulamanın öğrenci psikolojisini olumlu etkileyeceğini söyleyen psikolog Orhan Keskin, "Öğrencilerin alkolle tanışmasında ortam çok önemli. Atılan bu adımla öğrencilerin alkolle tanışması da önlenmiş olur." dedi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, önceki senelerde düzenlenen mezuniyet törenlerinin okul dışında yapılmasının bazı sıkıntılar oluşturmasıyla bu uygulamayı hazırladıklarını söyledi. Öğrencilerin gittiği bu yerlerden gece geç saatlerde dönmesinin aileleri tedirgin ettiğini belirten Yıldız, bu tedirginliği engellemek ve öğrencileri kötü alışkanlıklardan mekânsal olarak uzak tutmak için böyle bir çalışma yapıldığını ifade etti. Okulların da bu konuda duyarlı olması gerektiği vurgulanırken, talimatın bir-iki ay önce okullara gönderildiği belirtildi. Yıldız, talimatın gerektiği gibi uygulanması halinde sıkıntıların ortadan kalkacağının altını çizdi. Uygulamada ihlal yapanlar hakkında soruşturma açacaklarını söyleyen Yıldız, talimatın okullarda uygulanması için takipçi olacaklarını vurguladı. Bu uygulama hazırlanırken ekonomik, sosyal ve psikolojik etkenlerin göz önüne alındığını ifade etti. Ailelerin de bu konuda dikkatli ve duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayan Yıldız, bu sene bu uygulamayı ailelerin de takip etmesini istedi.

Aileler, törenlere dikkat!

Son senelerde, okulların bitimiyle öğrenciler mezuniyet törenlerinin yanı sıra kendi aralarında 'okul sonu eğlenceleri' düzenliyor. Bazı öğrenciler bu eğlencelere katılmak için, ailelerine bunun okulun bir organizasyonu olduğunu söylüyor. İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, velileri bu konu hakkında uyarıyor: "Okul böyle bir organizasyon düzenliyorsa muhakkak veliye izin belgesi gönderir. Aileler, okulun izin belgesini görmeden, bu tür eğlenceleri onaylamasın."

Uygulamanın öğrenci psikolojisini olumlu etkileyeceğini söyleyen psikolog Orhan Keskin, öğrencilerin alkolle tanışmasında ortamın çok önemli bir öğe olduğunu vurguladı. Keskin, mezuniyet törenlerinin alkollü ortamlarda düzenlenmesinde velilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin etkisi olduğunu söyledi.

Zaman

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Kars'ta öğretmen olmak hep çok güzel

10 Aralık 2015

17 Yaşında İnstagram'ı ters köşeye yatırdı, büyük açığı buldu

04 Nisan 2015

Çocuğunuz cep telefonuna hazır mı?

24 Ocak 2015

20 ayda 1 milyon 200 bin dinleme kararı verildi!

01 Aralık 2014

AYM, dershaneler düzenlemesinin esasına geçilmesine karar verdi

23 Mayıs 2014

Geri dönüşümcü öğretmen

22 Mayıs 2014

Aerosmith konseri milli yas nedeniyle iptal!

14 Mayıs 2014

Dershaneciler mahkeme yolunda

16 Mart 2014

Lezbiyen öğretmene 7 ay taciz cezası!

10 Mart 2014

Karataş’tan rekor proje başvurusu

14 Ocak 2014

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!