MEB'den kız çocuklarının okuması için 10 milyon Euro

25 Haziran 2009 Görüntülenme:2193

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de kız çocukların okullaşma oranın artırılması amacıyla 10 milyon Euro’luk hibe verecek. Güneydoğu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinden sivil toplum kuruluşları, okullar, belediyeler ve KOBİ’lerin katılabileceği programda her projeye 50 bin ile 150 bin Euro arasında destek verilecek.
MEB, "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Arttırılması Hibe Programı"nı uygulamaya koyarak teklif almaya başladı. Program, eğitim kalitesinin arttırılmasını, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın kuvvetlendirilmesini ve başta kız çocuklarının olmak üzere her düzeyde okullaşma oranlarının yükseltilmesi suretiyle insan kaynağına yapılan yatırımın arttırılmasını amaçlıyor. Hibe programı için başvurular başlarken Güneydoğu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nden sivil toplum kuruluşları, okullar, belediyeler ve KOBİ’lerin katılabileceği programın toplam bütçesi 10 milyon Euro. Programda, her projeye 50 bin ile 150 bin Euro arasında destek verilecek.
Proje tekliflerinin son teslim tarihi 15 Ekim 2009 tarihi olarak belirlenirken başvuru rehberine http://www.cfcu.gov.tr ve http://projeler.meb.gov.tr internet sitelerinden ulaşılabilecek.
-FARKINDALIK YARATILACAK-
Teklif çağrısının hedefleri arasında ise özellikle kız çocuklarının lise ve mesleki eğitim kurumlarına kayıt oranlarını artırmak, okuldan ayrılma oranlarını azaltmak, mesleki iş gücüne yönelik kabiliyet ve yeterliliklerini artırmak ve özellikle kızların eğitiminin önemi üzerine anne-babalara yönelik farkındalık artırıcı faaliyetlerin yürütülmesi yer alıyor.
Programa, eğitim ve öğretim kurumlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları, belediyeler, köy hizmet birlikleri, İl Özel İdaresi ve yerel yönetim birlikleri katılabilecek. 10 milyon Euro’luk bütçenin yüzde 90’ı ise AB tarafından karşılanacak.


Milliyet

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

MEB'den Öğretmenlere Görüş İsteği yazısı

04 Mayıs 2016

Öğretmenlere 5 Sınav Görevi Tıkla Başvur

04 Mayıs 2016

Yüzbaşı Mektubu Açınca Şok Geçirdi

04 Mayıs 2016

Aday Öğretmenlere Yasal Koruma

04 Mayıs 2016

Bilimin eğlenceli olduğunu ispatladılar

04 Mayıs 2016

AES: ‘Zorunlu Hizmet Değil, Zorunlu Müebbet!’

04 Mayıs 2016

Nabi Avcı: MEB’in Toplam Öğretmen İhtiyacını Açıkladı

03 Mayıs 2016

Adana TES'in Hukuk Zaferi; İl Müdürü Sendikayı Engellemekten Yargılanacak

03 Mayıs 2016

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Öğretmenlere Destek Açıklaması

03 Mayıs 2016

İş Bırakma Eylemi Yapan Öğretmenlere Yeniden Soruşturma

03 Mayıs 2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!