İlköğretim okuunda 1,2,3. sınıf öğrencileri açıkta kaldı.

10 Eylül 2008 Görüntülenme:19622

130 öğrenciye okul aranıyor!

Erzurum'da, Yunus Emre Mahallesi'ndeki 13 derslikli Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu'nda depreme karşı güçlendirme çalışmaları yüzünden onarıma alınması üzerine 1, 2, 3'üncü sınıf öğrencileri ortada kaldı.

6, 7 ve 8'inci sınıflardaki 450 öğrenci, 1300 metre uzaklıktaki Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'na yönlendirilirken, alt sınıflardaki 130 öğrenci için çevrede uygun bir okul bulunmaya çalışılıyor.
Merkez Palandöken İlçesi'ndeki Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu'nda, 15 Ağustos'tan itibaren A blokun pencere, duvar ve kolonları güçlendirme çalışmaları başlatıldı. 25 Kasım'a kadar tamamlanması planlanan çalışmalar nedeniyle okulun 6, 7 ve 8'inci sınıflardaki 450 öğrenci, 1300 metre uzaklıktaki Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'na yönlendirildi. 1, 2, 3'üncü sınıfta okuyan yaklaşık 130 öğrenci için çevrede uygun bir okul bulunamadı. Okulların açıldığı ilk gün ders yapmadan evlerine gönderilen öğrenciler, bu sabah saat 08.00'de okul bahçesinde toplandı. Kaldırımlar ve duvarların üzerlerinde oturarak kendilerine geçici bir okul bulunmasını bekleyen öğrenciler, öğretmenleri tarafından “Bugün okul yok” denilerek yine evlerine gönderildi.
Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri, “Öğretmenler, bugün servislerle başka bir okula göndereceklerini söylediler. Öğlene kadar bekledik, tekrar eve gitmemizi bildrirdiler. Hiç ders göremedik. Hangi okulda 1.5 ay ders göreceğimiz de belli değil” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okuldaki güçlendirme çalışmalarının geç kalmasından Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün sorumlu olduğunu öne sürdü. Yetkililer, “Güçlendirme çalışması yapılan Barbaros Hayrettin Paşa ilköğretim Okulu'nun 5, 6 ve 7'nci sınıf öğrencilerini tam gün eğitim yapan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nu ikili eğitime dönüştürerek yerleştirdik. Bu okula gidecek öğrenciler, servislerle taşınacak. Sadece ilköğretim okulunun birinci kademesi olan öğrencilere henüz yer bulamadık. Onlar içinde tam gün eğitim yapan bir ilköğretim okulu arıyoruz. O okuluda ikili eğitime çevirerek sorunu gidermeye çalıyacağız” diye konuştu.
Öte yandan güçlendirme çalışmasının yapıldığı okulda eğitim ve öğretim gören öğrencilerin velileri ise çocuklarını endişe içinde okula gönderdiklerini söyledi.Yorum Yaz

Yorumlar