Görevi kötüye kullanan memura kısmi af

27 Ekim 2010 Görüntülenme:2445

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın imzasını taşıyan ve AK Parti Grubu'nun onayı ile Meclis Başkanlığı'na sunulan teklif TCK'nın "görevi kötüye kullanma" başlıklı 257'nci maddesinde değişiklik yapıyor. Teklif yasalaştığında görevi kötüye kullanmanın kriteri olan "kazanç elde etme", "menfaat" olarak değiştirilecek. Görevini kötüye kullanarak haksız kazanç sağlayanlara verilen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olarak uygulanacak. Böylece, "görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi" cezaevine girmekten kurtulacak.

SABAH


--------------------------------------------------------------------------------

Belediyeler ve kamu kurumlarında görevi kötüye kullanma konusundaki iddialar artarken, Ak Parti, Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesini değiştirerek, görevi kötüye kullanan kamu görevlilerinin cezalarında indirime gidilmesi için yasa teklifi hazırladı. Buna göre görevi kötüye kullanarak haksız kazanç sağlayanlara öngörülen “bir yıldan üç yıla” kadar hapis cezası, “altı aydan iki yıla” indirilecek. Böylece iki yıl sınırı aşılmadığı için haksız kazanç sağlayanlar cezaevine girmekten kurtulurken, daha önce bu suçtan ceza alıp cezaevine konulanlar da düzenlemeden yararlanmak için başvuru yapabilecek.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, bu düzenlemenin Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ait olduğu iddia edilen dinleme kayıtlarında geçen “görevi kötüye kullanma cezalarının indirilmesi” diyaloğunun ardından geldiğini anımsattı.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak’ın imzasını taşıyan ve Ak Parti grubunun onayını alan TCK’da değişiklik içeren teklif, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifle, TCK’nın, görevi kötüye kullanma başlıklı 257. Maddesi’nin 1 ve 2. fıkralarında görevini kötüye kullanan kamu görevlilerinin aldıkları cezalarda indirime gidiliyor. Teklife göre yürürlükteki düzenlemede görevini kötüye kullanarak haksız kazanç sağlayanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası yerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Böylece görevini kötüye kullanarak haksız kazanç sağlayanlar iki yıla kadar olan hapis cezaları ertelendiği için cezaevine girmeyecek.

Öngörülen bir diğer değişiklikle de görevi ihmal nedeniyle kamuyu zarara uğratan veya çıkar sağlayanlar ise “altı aydan iki yıla kadar” hapis cezası yerine “üç aydan bir yıla kadar” hapis cezası alacak.

Aynı maddede “görevinin gereklerine uygun davranması için veya bu nedenle kişilerden kendisine veya bir başkasına çıkar sağlayan”lar için öngörülen hapis cezasına, para cezası da eklendi. Buna göre bu suçu işleyenler, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaklar.

‘Gökçek istedi’

Kart, Milliyet’e yaptığı açıklamada teklifin içeriğinin Kuzu ve Gökçek’e ait olduğu iddia edilen dinleme kayıtlarındaki diyalogla aynı olduğunu kaydetti.


İşte o konuşma

Kuzu ile Gökçek arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşması şöyle: Gökçek: 240’tan yargılıyorlar beni şimdi. Bu 240’ı 3 yıldan 6 aya indiremez misiniz abi ya? Kuzu: O zaman faydası ne öyle olunca? Gökçek: Abi 3 yıldan 6 aya olunca, belediye başkanları bu cezayı alıyor, paraya çevriliyor, belediye başkanlığı süresi de gitmiyor. Mahkûm olup içeri atsa, 2 ay gidip yatıp geliyorsun ondan sonra işine devam ediyorsun. Kuzu: Şu anda bana gelen 140 dosya var, bizim milletvekillerinin. Aşağı yukarı 50 küsuru, 60’a yakını bu 240... Gökçek: Kaç tane varsa bir bana çıkartsana. Ben onları bir fitilleyeyim. Kuzu: Var, var ben sana listesini vereyim onun. Gökçek: Ben onun kulisini iyice de yaparım ortalığı ayağa kaldırırım. O listeyi ver bana.

MİLLİYET

Yorum Yaz

Yorumlar