Mevsimlik işçi çocukları için 'çadır okul'

26 Ağustos 2010 Görüntülenme:2350

Ankara'nın Polatlı ilçesindeki mevsimlik işçilerin okul çağındaki çocukları, Milli Eğitim Bakanlığı'nca kurulacak ''çadır okul''da 5 ay eğitim görecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi (METİP) projesi kapsamında, Polatlı ilçesine Güneydoğu Anadolu'dan gelen mevsimlik işçilerin çocukları için Sarıoba köyüne ''Çadır Okul'' yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı METİP projesi kapsamında pilot bölge seçilen Polatlı'nın Sarıoba köyüne 5 sınıflı 130 öğrencinin köyde bulunduğu sürece eğitim göreceği çadır okul kurulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Şube Müdürü Galip Gülmez ve Ahmet Şükrü Cömert, Polatlı Milli Eğitim Müdürü Yusuf Doğan ve METİP Projesi Polatlı Koordinatörü Hasan Çetin ile işçilerin bulunduğu çadırlarda incelemelerde bulundu.

Çetin, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, her yıl nisan-mayıs aylarında ilçeye gelen ve kasım ayına kadar ilçede kalan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen yaklaşık 3 bin dolayındaki mevsimlik işçinin yüzde 20'sinin okul çağında cocuklarının bulunduğunu belirtti.

Çetin, ''Pilot uygulama için Sarıoba köyüne 200 metrekarelik çadırda, 5 sınıflı 130 öğrenciye eğitim görebileceği çadır kuracağız. Burada bulunan mevsimlik işçilerin çocukları, yaklaşık 5 ay eğitim görecek. Daha sonra memleketlerine döndüklerinde eğitimlerine devam edecekler. Böylece derslerden geri kalmamış olacaklar'' dedi.

Mevsimlik işçiler arasında okul çağına gelen çocukların sayısının en fazla olduğu yerin Sarıoba olduğunu, bu nedenle de buraya çadır okul kuracaklarını anlatan Çetin, ''Diğer yerleşkelerden bazılarından buraya taşımalı eğitim gerçekleştireceğiz. Duruma göre diğer yerlere de ihtiyaca göre çadır okul kuracağız'' dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar