Hakkari ve Şırnak Taşınacak

Başbakan Davutoğlu, "Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin değişmesi, Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılması için bir çaba ve çalışma yürüteceğiz" dedi.

Hakkari ve Şırnak Taşınacak

Başbakan Davutoğlu, "Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin değişmesi, Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılması için bir çaba ve çalışma yürüteceğiz" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere ziyareti kapsamında Londra'da Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi, Başbakan basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları yanıtlayarak şunları söyledi; "15-16 milyar dolar civarındaki ticaret hacmini 20 milyar dolara nasıl çıkarabileceğimizin planlaması üzerinde konuştuk. Bölgesel konuları, başta Suriye olmak üzere kapsamlı bir şekilde ele aldık. Suriye'de özellikle önümüzdeki günlerde başlayacak olan siyasal müzakereler konusunda ortak kaygılarımızı paylaştık. Burada Suriye muhalefeti adına katılacak heyetin sulandırılmaması ve gerçek muhalefetin temsil edilmesi konusunda mutabık kaldık" "Silopi'de operasyon başarıyla tamamlandı" "Tek tek münferit bazı şeyler olabilir ama Silopi'deki bütün çukurlar kapatıldı, bütün barikatlar kaldırıldı. Zaten talimatımız da buydu. Hiçbir ilçede, hiçbir yerleşim yerinde barikat, çukur olmayacak. Silopi'de bu sağlandı, operasyon bu bağlamda başarıyla tamamlandı. Operasyon esnasında güvenlik görevlilerimiz son derece iyi bir koordinasyon yürütüyorlar. Şimdi mesela Silopi'de birkaç gün daha, sokağa çıkma yasağı kalkacak ancak akşamleyin belli saatlerde uygulanacak. Bir kere Silopi'de bütün mahallelerinde, sokaklarında güvenliği sağlayacak yeni bir güvenlik yapılanmasına gideceğiz." "İl merkezlerinin değişmesi için çalışma yürüteceğiz" Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin, doğal gelişim anlamında uygun bir topografyada olmadığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Buna mukabil Yüksekova ve Cizre daha düz arazide. Havaalanı da Yüksekova'da olduğu için Hakkari il sınırı değişmeden il merkezlerinin değişmesi, Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılması için bir çaba ve çalışma yürüteceğiz. Bir anlamda şehirlerin doğal gelişimini de göz önünde bulundurmak durumundayız. Bu da bu illerimizde daha etkin kamu hizmetinin sağlanması, daha kolay ulaşım imkanlarını temin edilmesi ve ilçe statüsünde olduğu için terör örgütü bağlamında güvenlik bağlamında zaafların giderilmesi için böyle bir çalışma yapmaları konusunda arkadaşları talimatlandırdık. İnşallah bakacağız, bu çalışmaların neticesine göre bu adımları gerektiği zaman, gerektiği şekilde atacağız." "Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Çiçek, İyimaya ve Gül" Davutoğlu, AK Parti’nin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu için görevlendirdiği isimlerin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine de "Türkiye’den biraz çok yoğun bir hafta sonra ayrıldım, kamuoyumuzla paylaşamamıştık ama zaten isimler zihnimizde bu anlamda da berraktı. Biraz önce arkadaşlara da tebliğ ettim, hangi isimler olacağını. Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya ve Abdülhamit Gül" dedi. FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN SİTEYE ÜYE OL BİLGİ PAYLAŞ, SOHBET ET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.