Görevine iade eilince kaç gün sonra işe başlanır?

Hakkında açığa alma tedbiri uygulanan ancak daha sonra görevine iade edilen bir kamu personeli, görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırıldığına dair işlemin kendisine tebliği tarihini izleyen işgünü görevine başlaması gerektiğini düşünüyoruz.

Görevine iade eilince kaç gün sonra işe başlanır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 62. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Yukarıdaki süreler;

1 - Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
2 - Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
3 - Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği,
tarihinde başlar." hükmü, 63. maddesinde "Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62 nci maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunların belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir. Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62 nci maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamıyanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamıyanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar."
Diğer taraftan, 657 sayılı Kanunun 137. Maddesinde "Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir." hükmü, 142. maddesinde "Soruşturma sonunda disiplin yüzünden memurluktan çıkarma veya cezai bir işlem uygulanmasına lüzum kalmıyan Devlet memurları için alınmış olan görevden uzaklaştırma tedbiri, 138 inci maddedeki yetkililerce (Müfettişler tarafından görevden uzaklaştırılanlar hakkında atamaya yetkili amirlerce) derhal kaldırılır." hükmü, 143. maddesinde "Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:
a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;
b) Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilenler;
c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;
ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmıyacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;
Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır." hükmü, 145. maddesinde "Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır. Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceliyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder." hükmü bulunmaktadır.
Görevden uzaklaştırma, görevi başında kalmalarında sakınca görülen memur hakkında uygulanan ihtiyati bir tedbir olarak düzenlenmiştir. Buna göre görevden uzaklaştırılan memur kadrosundan ayrılmamakta, sadece yürüttüğü görevlerden uzak kalmaktadır. Bu nedenle göreve iade edilen memurlar için atama onayı alınmaması gerektiğini, göreve başlatma işleminin yeterli olacağını değerlendiriyoruz.
Ortada atama işlemi olmadığından da 657 sayılı Kanunun "ilk defa, yeniden veya yer değiştirme suretiyle atamaları"düzenleyen 62 ve 63. maddelerinin göreve iade edilen memurlar hakkında uygulanmasının mümkün olmadığını, bu durumdaki memurların görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırıldığına dair işlemin kendilerine tebliği tarihini izleyen işgünü görevlerine başlamaları gerektiğini düşünüyoruz.memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eey adalet nerdesin - 1 hafta önce
Allah, sorumluluklarınızı yürütürken, insanlara karşı adil davranmanızı öğütler. Allah size ne güzel öğüt veriyor. (NİSA,58)
Kurtarın bizi bu azaptan, ne oldunuz yahu, herkes bir duvar, ölmek bir nimetmiş bu hayatta, adaletle hüküm verin ben her şeye razıyım.. Toplumun dayandığı temeller ( güven,dayanışma..) oyuluyor, yazık olur milletimize ve ülkemize ..
Yaklaşan Ramazan aşkına lütfen yeter artık..