23 Nisan 2014

Açılış Sayfanız Yapın
Forum » Fikri Olanlar » Güncel » BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ LİSELERDEN KALDIRILDI
Yanıt Yaz Yeni konu Forumda ara
Yazan
19 Eylül 2009 18:06
BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ LİSELERDEN KALDIRILDI
yalnizdenizci

yalnizdenizci Profil Fotoğrafı
TÜRK KAMUOYUNA VE EĞİTİM CAMİASINA DUYURULUR

Yeni değişen Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelisinde
9.sınıflarda (2)saat ,10-11-12. sınıflarda (1)saat aynı sütüna Beden Eğitimi, Müzik ve Resim derslerine yer verilmiştir. Bu durum bu dersleri bitirdiği gibi branşın öğretmenlerini de eğitim camiasını dışına atma noktasına getirmiştir. Şöyle ki;
1- Bu branşlar ( Beden Eğitimi, Müzik ve Resim ) müfredatı, uygulanışı, öğrenciye kazandırdıkları, derse giren öğretmenlerin mezun oldukları bölümler itibarıyla farklılık göstermektedir.
2- Tüm öğretmenler norm kadro fazlası durumuna düşmektedir. Örneğin 30 öğrencilik sınıflarla 20 tane şubesi bulunan bir liseyi düşünelim. Bunlardan 5 sınıfın da 9. sınıf olduğunu farzedelim. 9. sınıflarda 2 saat 10. – 11. ve 12. sınıflarda 1 saat Beden Eğitimi, Resim, Müzik dersi olacağı düşünülürse (dikkat ederseniz bir dersin adını sayamıyorum çünkü bu üç ders Milli Eğitim bakanlığına göre tek derstir.) toplam 25 saat ders ortaya çıkmaktadır. Her öğretmenin maaş karşılığı olarak 15 saat derse girmesi gerekmektedir. Bu durumda en az 45 saat derse ihtiyaç vardır. Kaldı ki çoğu okulda en az iki Beden Eğitimi öğretmeni vardır. Böylelikle ihtiyaç olan ders sayısı daha da fazla olacaktır. Eski uygulamada her branş kendi dersine girmekte idi. Şu anda tüm akıl, mantık, eğitim bilimi kuralları ile izah edilemeyecek olan düzenlemeye göre 20 saatlik dersi üç ve ya dört öğretmene nasıl dağılım yapılması düşünülmektedir? Ya da başka bir deyişle okul idarecileri hangi öğretmeni nasıl harcayacakları konusunda nasıl bir yöntem izlemek zorunda bırakılacaklardır? Okul yönetimlerinin işlerinin de en az öğretmenler kadar zor olduğu görülmektedir.
3- Yaşamlarını sürdürme çabası içinde bulunan ve bin bir zorluk içinde görevlerini yapmaya çalışan öğretmenlerin hem kazançlarını hem de meslek onurlarını elinden alma gayreti nedendir? Bunu anlamak zordur.

4- 9. sınıflarda zorunlu,10,11 ve 12. sınıflarda seçmeli ve iki saat olan beden eğitimi dersini “ortak derslerin arasına alıp resim ve müzik dersleriyle birlikte yazmanın ne anlama geldiğini anlamak mümkün değil. Bundan sonra dersimiz beden eğitimi değil; ”resim, müzik ve beden eğitimi” oldu herhalde. Üç branşı tek ders saati ile karşılamak, bu üç branşa da nasıl bakıldığını anlamak için yeterli bence. Okul müdürleri bu dersleri kime isterlerse verecek yani. Açıklamalarda da yazıldığı gibi bu derslerden birinin seçilecek olması “ortak derslerin zorunlu olmasıyla çelişmektedir. Sonuçta 9. sınıfta iki saat zorunlu olan beden eğitimi dersine Resim ve Müzik öğretmenlerini de ortak etmiş oldular. Doğru olan ise bu üç dersin de ayrı ayrı değerlendirilmesiydi. Bu uygulama Sınıf Geçme Yönetmeliğinin 7. Madde değişik 1. Fıkrasında “Ortak dersler, öğrencilerin okulu bitirinceye kadar almakla yükümlü olduğu derslerdir.” diye yazmaktadır. Bu da ortak derslerin içinde yer alan her dersin zorunlu olduğu anlamına gelmektedir. Bu üç branş da ayrı bir ders olduğundan tek bir dersmiş gibi değerlendirilmesi hukuka uygun değildir. Kaldı ki ortak derslerin seçilmesi gibi bir şey de yönetmeliğe aykırıdır.

5- Norm kadro fazlası olan öğretmenlere nasıl bir çözüm getirilecek.
6- Müzik, Resim, Beden Eğitimi derslerine Bakanlığın Haftalık Ders Çizelgesi'nde aynı sütunda yer verilmesi üçünüzden bir adam olur anlamı çıktığından çok onur kırıcı bir durum söz konusudur. Milli Eğitim Bakanlığı Talim terbiye Kurulunun değerli üyeleri bu sorunları hiç düşünmediler mi? Bu branştaki tüm öğretmenler en az Matematik branşı Edebiyat branşındakiler kadar onuru hak etmektedirler ve eşit haklara sahiptirler. Ekonomik olarak dibe vurdurulduğu gibi meslek haysiyeti olarak da dibe vurdurulup okuldaki fazlalık gereksiz elemanlar durumuna düşürülmüştür. Buna kimsenin hakkı yoktur.

SONUÇ:
Beden Eğitimi Dersi diğer derslerden ayrılmalı ve tüm ortaöğretim boyunca haftada en az iki saat zorunlu olarak verilmelidir.
Bu ders seçmeli olacaksa, bütün sınıflarda okutulmak kaydıyla bir sınıftaki öğrencilerin kendi özgür iradeleri ile Resim, Müzik, Beden Eğitimi veya İngilizce, Bilgisayar gibi branşlar içinden seçmelerine imkan verilerek Beden Eğitimi dersi işlenmelidir.
Yetkililerin, Özellikle yeni Milli Eğitimi Bakanımızın bu yanlışlığı en kısa zamanda 2009-2010 Eğitim öğretim yılında dersler başlamadan düzelteceğine inanıyoruz.
Saygılarımla
Yazan
23 Eylül 2009 01:11
Ynt: BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ LİSELERDEN KALDIRILDI
efemedam

efemedam Profil Fotoğrafı
Sanırım Beden Eğitimi Öğretmenisiniz.yorumunuza katılıyorum.açıkçası kendi okulumda iyice kompleksli duruma geldim. her yıl hangi okulda derse gireceğim acaba diye düşünmekten yoruldum.güya kadrom lisede ama ben sürekli ilköğreimde derse giriyorum .maaş karşılığını bile dolduamayıp ikinci bir ilköğretime gönderiliyorum.artık tek ve kendi okulumda çalışmak istiyorum.Ama bu yeni karar bizi özellikle resim ve müzik öğretmenlerini bitirdiartık.Bugün dahi bu öğretim yılında nerede hangi okulda olacağım diye düşünüyorum.bakalım sonumuz ne olacak.Ben bir resim öğretmeniyim.yeni üye oldum.Kendi okullarında Bol ders saatli bir yıl dilerim tüm arkadaşlara.
Yazan
24 Eylül 2009 20:45
bemol

bemol Profil Fotoğrafı
lisede müzik öğretmeniyim. bu konuda mutlaka bir şeyler yapılması gerekiyor. sadece beden eğitimi değil müzik, resim branşları da aynı durumda.Bugün hiç ders yapamadım.ders seçimleri yapılıyor manzara hiç iyi değil. 30 kişilik sınıftan sadece 2 kişi müzik seçiyor. ayrıca seçtikleri dersleri 4 yıl boyunca okuyacaklarını bilmiyorlar. BİLİNÇLİ DEĞİLLER.
Yazan
24 Eylül 2009 21:50
ome_56

ome_56 Profil Fotoğrafı
resim öğretmeniyim müdür vekili dün okula gitmiştim bana dediki.....bey sizi kurtardık dedi önce anlamadım sonra jeton düştü norm kadro faslası olmaktan kurtardık dedi.ne hissetiğimi takmin edin ben söylemeyeyim.çok kötü bir durum son olarak ilköğretimden liselere bu nakil olan arkadaşlar neye uğradıklarına şaşırdılar tayin döneminden önce olsaydı tayin istemezlerdei.bu durum bence bir şekildeiptal edilmeli.sebeplerini saymıyacağım beden eğitimi reim.müzik öğretmenleri arkadaşlar hukuksal iptal yollarını denemeliyiz bence
Yazan
25 Eylül 2009 18:45
ibrahim5275

ibrahim5275 Profil Fotoğrafı
BİZ DE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR 2 TANE DAHA LAZIM
Yazan
26 Eylül 2009 15:46
yalnizdenizci

yalnizdenizci Profil Fotoğrafı
ARKADASLAR EĞİTİM-SEN BU KONU İLE İLGİLİ DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR. BUNU DA SİTESİNDE DUYURMUŞ. BİZLERDEN KONU İLE İLGİLİ HUKUKİ VE PEDAGOJİK BELGE İSTİYORULAR. VARSA SİZ DE HUKUKİ GEREKÇELERİNİZİ bilgi@egitimsen.org.tr ADRESİNE "HUKUK BÜROSU DİKKATİNE" DİYEREK ATINIZ. BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ DERSLERİNİN BİR SAATE İNDİRİLEMEYECEĞİ VE SEÇMELİ OLAMAYACAĞI KONUSUNDA EPEYCE HUKUKİ GEREKÇE VE PEDAGOJİK GEREKÇELERLE İLGLİ BİLGİ VE BELGE GÖNDERDİ. RESİM VE MÜZİK BRANŞINDAKİ ARKADAŞLAR DA AYNISINI YAPARSA DAHA ÇABUK SONUÇ ALIRIZ. ANCAK VURGULANMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA ŞU OLMALI. HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNDE RESİM-MÜZİK-BEDEN EĞİTİMİ DİYE GÖSTERİLEN DERSLERİMİZİN AYRILMASI VE HER DERSİN KENDİ SÜTUNUNDA GÖSTERİLMESİ GERÇEĞİDİR. BU DERSLERİN ÜÇÜ DE TEMEL DERSTİR VE AYRI AYRI GÖSTERİLMELİDİR. MATEMATK-FİZİK-TARİ DİYE ÜÇÜ BİR ARADA NASIL GÖSTERİLEMİYORSA BİZİMKİLER DE GÖSTERİLEMEZ. MEVCUT DURUM "ÜÇÜNÜZDEN ANCAK BİR ADAM OLUR" ANLAMI TAŞIYOR BENCE. BU DA SON DERECE ONUN KIRICIDIR.