İkametgah şartı, SYDV'lerde neden hala devam ediyor?

İş Kanununa tabi olarak personel istihdam eden SYDV, ilan yayınlarken ikametgah şartına yer vermeye devam ediyor

İkametgah şartı, SYDV'lerde neden hala devam ediyor?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin, 6. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini il düzeyinde, geçici işçi taleplerini ise il veya ilçe düzeyinde verirler." hükmü, Danıştay İDDK'nun E:2013/4868, K:2015/3642 sayılı kararıyla iptal edilmiştir.
Bu iptal kararı sonarsında işçi alım ilanları ikametgah sınırlaması olmaksızın yayınlamaktadır.


Ancak, SYDV ilanlarında ikametgah sınırlaması devam etmektedir. Bu işlemin dayanağı ise 633 sayılı Aile Bakanlığı Teşkilat KHK'sının 34. maddesinin verdiği yetkiyle çıkarılan "SYVD personelinin niteliği ve özlük haklarına ilişkin Esaslar"dır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulu muhtemelen işçi alım yönetmeliğinde yer alan hükmün iptal edildiğinden haberdar değildir. Bu nedenle de eski usulle işçi alımına devam etmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulu'nun söz konusu esasları değiştirerek, SYDV'lere personel alımında ikametgah sınırlamasını şartı arayan düzenlemeleri kaldırması uygun olacaktır.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.